Bakan Elvan, iş gücü istatistiklerini değerlendirdi:

- "Ekonomideki olumlu gelişmeler, Orta Vadeli Program'da, 2016 yılı için yüzde 10,2 olarak tahmin edilen işsizlik oranının yıl genelinde daha düşük bir seviyede gerçekleşeceğine dair güçlü işaret sunuyor"

Bakan Elvan, iş gücü istatistiklerini değerlendirdi:
15 Haziran 2016 Çarşamba 12:39

ANKARA (AA) - Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, ekonomideki olumlu gelişmelerin, Orta Vadeli Program’da (OVP) 2016 yılı için yüzde 10,2 olarak tahmin edilen işsizlik oranının yıl genelinde daha düşük bir seviyede gerçekleşeceğine dair güçlü işaretler sunduğunu bildirdi.

Elvan, yaptığı yazılı açıklamada, mart ayına ilişkin işsizlik verilerini değerlendirdi.

Yılın ilk çeyreğinde gelen yüzde 4,8’lik büyüme verisinin ardından mart ayına ilişkin iş gücü istatistiklerinin de oldukça olumlu geldiğine dikkati çeken Elvan, düşüş eğilimini sürdüren işsizlik oranının martta yüzde 10,1'e gerilediğini belirtti.

Elvan, geçen yılın aynı dönemine göre toplam istihdamın 1 milyon 40 bin kişi arttığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Mevsim etkisinden arındırılmış verilere göre,mart döneminde işsizlik oranı bir önceki döneme göre 0,2 puan azalarak yüzde 9,7 olarak kaydedildi. İş gücüne katılma oranı ise 0,2 puan artarak yüzde 51,8 seviyesinde gerçekleşti. İş gücüne katılma oranının artmasına karşın işsizlik oranındaki azalış olumlu bir gelişmedir. Mevsimsel düzeltilmiş veriler incelendiğinde, toplam istihdam bir önceki aya göre 180 bin kişi arttı. Tarım istihdamı 21 bin kişi azalırken, tarım dışı istihdam 200 bin kişi artış kaydetti. Tarım dışı sektörler incelendiğinde, sanayi, inşaat ve hizmetler istihdamının sırasıyla 19 bin, 42 bin ve 140 bin kişi arttığı görülüyor."

Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranının 5 dönemdir azaldığını, bunun 2016 yılındaki işsizlik oranında azalma yaşanacağına işaret ettiğini belirten Elvan, "İşsizlikteki bu iyileşme 2015 son çeyreği ile 2016 ilk çeyreğinde gözlenen olumlu büyüme performansının bir yansımasıdır. Ekonomideki olumlu gelişmeler, Orta Vadeli Program’da 2016 yılı için yüzde 10,2 olarak tahmin edilen işsizlik oranının yıl genelinde daha düşük bir seviyede gerçekleşeceğine dair güçlü işaret sunmaktadır. Ayrıca bu gelişmeler, Türkiye gibi genç nüfusa bağlı olarak iş gücünün hızla arttığı bir ülkede işsizlik oranını aşağı çekmek için yapısal politikaların yanı sıra güçlü büyüme dinamiğinin önemine işaret etmektedir." değerlendirmesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×