Bakan Çelik, DEDAŞ ile yapılan görüşmeleri çiftçilerle paylaştı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, DEDAŞ bölgesindeki Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerindeki ödeyecekleri elektrik tüketim bedellerinde çiftçilerin lehine önemli düzenlemeler yapıldığını söyledi.Faruk...

Bakan Çelik, DEDAŞ ile yapılan görüşmeleri çiftçilerle paylaştı
20 Haziran 2014 Cuma 15:18

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, DEDAŞ bölgesindeki Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerindeki ödeyecekleri elektrik tüketim bedellerinde çiftçilerin lehine önemli düzenlemeler yapıldığını söyledi.

Faruk Çelik, DEDAŞ yetkilileriyle gerçekleşen nihai görüşmeleri yazılı açıklama ile anlattı. Çelik, görüşmeler neticesinde 2013 yılında 100 dönüm pamuk eken çiftçilerimizin elektrik tüketim bedelleri, 2014 yılı tarımsal desteklemeden 9 bin TL olarak, 2013 yılında 100 dönüm mısır eken çiftçilerimizin elektrik tüketim bedelleri, 2014 yılı tarımsal desteklemeden 7 bin lira olarak, 2014 yılı buğday eken çiftçilerimizin elektrik tüketim bedelleri 2014 yılı tarımsal desteklemeden 2 bin lira olarak kesileceğini belirtti.

"BU AYIN SONUNA KADAR DEDAŞ'A BAŞVURMAK GEREKİYOR"

Çiftçilerin bu indirim imkânlarından yararlanmaları için bu ayın sonuna kadar (Haziran-2014) DEDAŞ’a başvurmaları gerektiğine işaret eden Çelik, “Bu süre içinde anlaşmaların yapılması halinde çiftçilerimizin elektrikleri kesinlikle kesilmeyecektir. Aksi takdirde bu imkândan yararlanamayacaklar ve elektrik borçlarını ödemediklerinden dolayı elektrikleri kesilecektir. Çiftçilerimizin üretim yaparken elektrik sorunu yaşamaması için sulama işlemlerini 24 saate yaymalarını ve gece sulamaya ağırlık vermelerini öneriyoruz. 2013 yılında kampanyaya katılan ve kampanya elektrik bedellerini ödeyen çiftçilerimizden 2014 yılı için herhangi bir kesinti yapılmayacaktır. 2015 yılında da aynı anlaşmanın geçerli olacağı konusunda da prensip kararımız vardır. Ayrıca, cazibe sulaması yapanların çok su kullanarak verimi artırma değil, verim düşüklüğü ve çoraklaşmaya neden oldukları gerçeğini dikkate almalarını bir kez daha hatırlatmak isterim. Bu imkanın Güneydoğudaki tüm çiftçi kardeşlerime hayırlı olmasını dilerim. “ bilgisini aktardı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×