BAE ve Sudan’a ihraç edilecek ürünler TSE'den onay alacak

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Sudan’a Türkiye ve diğer ülkelerden ihraç edilecek ürünler için Türk Standartları Enstitüsü (TSE) onayı şartı aranacak.

BAE ve Sudan’a ihraç edilecek ürünler TSE'den onay alacak
28 Mart 2014 Cuma 16:08

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Sudan’a Türkiye ve diğer ülkelerden ihraç edilecek ürünler için Türk Standartları Enstitüsü (TSE) onayı şartı aranacak.


TSE Başkanı Hulusi Şentürk konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Dünyanın dört bir yanındaki firmaların BAE ve Sudan’a ihracat yapabilmesi, TSE’nin teknik onay belgesine bağlı olacak. TSE bu iki ülkeyle başlattığı hamle ile Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde uygunluk değerlendirme pazarında söz sahibi olmayı hedefliyor.” dedi.

Şentürk, TSE’nin belgelendirme, gözetim, muayene-test hizmetlerini kapsayan ve dünyada 150 ila 200 milyar dolar arasında bir pazar büyüklüğüne sahip olan uygunluk değerlendirme pazarında etkinliğini arttırmayı hedeflediğini söyledi.

"TSE, SON ÜÇ YILDA ÖNEMLİ POLİTİKA DEĞİŞİKLİĞİNE GİTTİ"

TSE’nin son 3 yılda önemli bir politika değişikliğine giderek 'ürün belgelendirme ve ithalata uygunluk değerlendirmesine' dayalı olarak kurulmuş teknik ve idari altyapısını, 'pazarın talebine dayalı uluslararası muayene ve gözetim hizmetlerine' karşılık verecek bir yapıya dönüştürdüğüne işaret eden Şentürk, bu çerçevede pek çok ülke ile ikili ticaret anlaşmaları imzalayan TSE’nin bir yandan da ticaretin merkezi konumunda olan ülkelerde ofisler açtığını kaydetti. Şentürk, şöyle devam etti:

“Hâlihazırda 5 ülkede temsilciliği ve 27 ülkede 39 yurtdışı ofisi bulunan TSE, bu sayede dünyada hızla büyüyen uygunluk değerlendirme pazarında söz sahibi olmayı hedeflemektedir. TSE’nin son 1 ayda Birleşik Arap Emirlikleri ve Sudan ile yaptığı ikili anlaşmalar bu çalışmaların ilk meyveleri olarak değerlendirilmelidir. Körfez ülkelerinin kendi aralarındaki ticaretin ana arteri durumunda olan Birleşik Arap Emirlikleri’nin Standardizasyon ve Metroloji Otoritesi (ESMA) ile yaptığımız anlaşma uyarınca, bu ülkeye girecek tüm ürünlerin ESMA adına TSE tarafından teknik incelemeden geçirilmesi karara bağlandı. Bu anlaşmayla TSE, BAE’ye girecek ürünlerle ve BAE’den Körfez ülkelerine gidecek ürünlerin yerinde denetimini yaparak teknik onay verecek.”

"İSLAM ÜLKELERİ ARASINDA ETKİNLİĞİNİN ARTIRILMASINA ALTYAPI HAZIRLANDI"

Sudan Standartlar ve Metroloji Teşkilatı (SSMO) ile yaptıkları anlaşmaya göre ise bu ülkeye Çin dışındaki tüm ülkelerden ihraç edilecek zorunlu incelemeye tabi ürünlerde SSMO adına deney, uygunluk değerlendirme belgesi, yükleme öncesi muayene hizmeti verme yetkisinin TSE’ye verildiğine temas eden Şentürk, öte yandan Yemen Standardizasyon, Metroloji ve Kalite Kontrol Teşkilatı (YSMO) ile yaptığımız anlaşma uyarınca, Yemen’e Türkiye’den ihraç edilen tüm endüstriyel (gıda dışı) ürünlerin yükleme öncesi incelemesini de TSE’nin yapacağını belirtti.

Şentürk açıklamasını, “Türkiye’nin sağladığı ekonomik büyüme ile özellikle İslam dünyasında örnek ülke durumuna gelmesi, TSE’nin uygunluk değerlendirme alanında İslam ülkeleri arasında etkinliğinin artırılmasına altyapı hazırladı. TSE, dünyada hızla büyüyen uygunluk değerlendirme pazarına girmek için gerekli politika değişikliklerini yaparak, açılan bu yolda ilerledi ve öncelikle İslam ülkelerinin yoğunlukta olduğu Ortadoğu ve Afrika’ya yöneldi. Yemen, BAE ve Sudan ile yapılan bu anlaşmalarla, Ortadoğu ülkeleri ve Afrika kıtasında etkinlik alanını genişleten TSE, bu etkinliğin daha da artırılması için önümüzdeki dönemde yurtdışı ofis sayısını arttıracak, ikili anlaşmalar yoluyla çalışmalarına devam edecektir.” diye tamamladı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×