Babacan: İhracatı, pazar ve ürün çeşitliliği artırdı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yılın 9 ayında altın hariç, ihracat artışının yüzde 7 seviyesinde gerçekleştiğine işaret ederek, bu gelişmede özellikle pazar ve ürün çeşitlendirme politikalarının önemli rol oynadığını söyledi.

Babacan: İhracatı, pazar ve ürün çeşitliliği artırdı
10 Aralık 2013 Salı 16:03

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yılın 9 ayında altın hariç, ihracat artışının yüzde 7 seviyesinde gerçekleştiğine işaret ederek, bu gelişmede özellikle pazar ve ürün çeşitlendirme politikalarının önemli rol oynadığını söyledi.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 3. çeyreğe ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla (GSYH) verilerini değerlendiren açıklamasında, GSYH'nin bir önceki seneye göre reel olarak yüzde 4,4 arttığını belirtti. Büyüme hızının ilk 9 aylık dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4 seviyesinde gerçekleştiğini kaydeden Babacan, “Üçüncü çeyrekte, 2013 yılının ilk yarısına benzer şekilde toplam yurtiçi talep büyümeye 6,5 yüzde puan seviyesinde yüksek katkı yapmıştır. Net dış talep ise altın ithalatı artışındaki yavaşlamaya rağmen; altın ihracatındaki yüksek baz etkisi sebebiyle söz konusu dönemde büyümeye 2,2 yüzde puan negatif katkı yaparak, büyümeyi sınırlandıran bir unsur olmuştur.” dedi.

ALTIN, BÜYÜME RAKAMLARI DIŞINDA

Ali Babacan, Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı olan Avrupa Birliği’nde, büyümenin beklenenden zayıf olmasına rağmen; altın hariç bakıldığında mal ihracatının 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,2 oranında yüksek artış gösterdiğini dile getirdi. Yılın 9 ayında altın hariç ihracat artışının yüzde 7 seviyesinde gerçekleştiğine işaret eden ekonominin patronu, bu gelişmede özellikle pazar ve ürün çeşitlendirmesi politikalarının önemli rol oynadığına dikkat çekti. Babacan, “2013 yılı ilk 9 ayında iç talep ve üretimdeki artış ile birlikte altın hariç mal ithalatında yüzde 3,1 oranında sınırlı artış görülmüştür. Böylece 2013 yılı Eylül ayı itibarıyla altın hariç yıllıklandırılmış cari işlemler açığı, 2012 yılsonuna göre 2,4 milyar dolar iyileşmiş ve 51,8 milyar dolar seviyesine gerilemiştir. Önümüzdeki dönemde bu eğilimin devam etmesi beklenmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Uygulanan isabetli işgücü politikaları ile 2013 yılı 3. çeyreğinde de istihdamın arttığının altını çizen Babacan, “3. çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre ilave 593 bin kişiye istihdam sağlanmıştır. Bu dönemde işgücüne katılım oranındaki artış sonucunda işsizlik oranında sınırlı bir yükseliş görülmüştür. 2013 yılı ilk dokuz ayında gerçekleşen yüzde 4 oranındaki GSYH büyümesi, Orta Vadeli Program’ın (OVP) 2013 yılı büyüme tahmini ile uyum göstermektedir.” ifadeleri ile tamamladı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×