Ambarlı Limanı'ndan Avrupa'ya ilk Ro-Ro seferleri başladı

- U.N. Ro-Ro İşletmeleri AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Gümüşoğlu: - "Hizmete aldığımız Ambarlı Limanı, yaklaşık olarak Marmaray’ın köprü trafiğine olumlu katkısı kadar etkili olacak" - "Liman ile yılda 20 bin tır, köprü ve otoban trafiğine girmeden, kolaylıkla İtalya'nın Trieste Limanı'na, oradan da tüm Avrupa'ya ulaşacak" - "Türkiye çıkışlı bütün hatlara yatırım yapmak için ilgiliyiz"

Ambarlı Limanı'ndan Avrupa'ya ilk Ro-Ro seferleri başladı
24 Mayıs 2016 Salı 12:47

İSTANBUL (AA) - U.N. Ro-Ro İşletmeleri AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Sedat Gümüşoğlu, "Hizmete aldığımız Ambarlı Limanı, yaklaşık olarak Marmaray’ın köprü trafiğine olumlu katkısı kadar etkili olacak. Liman ile yılda 20 bin tır, köprü ve otoban trafiğine girmeden, kolaylıkla İtalya'nın Trieste Limanı'na, oradan da tüm Avrupa'ya ulaşacak." dedi.

U.N. Ro-Ro İşletmeleri AŞ'nin Ambarlı Limanı'nda faaliyet göstermeye başlaması dolayısıyla düzenlenen toplantı, Gümüşoğlu'nun ev sahipliğinde yapıldı.

Toplantıda verilen bilgiler egöre, 322 bin araç kapasiteli 12 modern Ro-Ro gemili filosuyla Türkiye-Avrupa arasındaki Ro-Ro hatlarındaki intermodal taşımacılığın lider firması U.N. Ro-Ro, İstanbul (Pendik) ve Mersin'den, İtalya'daki Trieste Limanı'na, Pendik'ten Fransa'daki Toulon Limanı'na düzenli Ro-Ro seferleri gerçekleştiriyor.

Türkiye'deki limanlarına Ambarlı Limanı'nı da ekleyen şirket, Ambarlı'da seferleri başlatarak, bölgedeki ihracat firmalarının taşıma maliyetlerini azaltmayı ve rekabet gücünü artırmayı hedefliyor.

Ambarlı Limanı sayesinde, köprülerdeki trafik kısıtlaması nedeniyle oluşan araç ve yüklerin gün kaybı önlemiş olacak. Ambarlı Limanı, İstanbul'un Avrupa Yakası'ndaki tır, kamyon ve yüklerin Anadolu Yakası'na geçerken oluşturduğu yoğun trafiği de önleyecek.

Gümüşoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, en büyüğü 280, en küçüğü 200 tır alma kapasitesi olan 12 modern Ro-Ro gemili filolarıyla yılda 250 binden fazla tır taşıdıklarını belirterek, Ambarlı Limanı ile yılda 20 bin tırın köprü ve otoban trafiğine girmeden, kolaylıkla İtalya'nın Trieste Limanı'na, oradan da tüm Avrupa'ya ulaşacağını söyledi.

Limanın, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçen ağır vasıtaların sayısında önemli bir düşüş yaratacağına dikkati çeken Gümüşoğlu, şunları kaydetti:

"Ambarlı Limanı, yaklaşık olarak Marmaray’ın köprü trafiğine olumlu katkısı kadar etkili olacak. Bugüne dek uluslararası Ro-Ro hattı bulunmayan İstanbul'un Avrupa Yakası'nda, Ambarlı Limanı'nın hizmete girmesiyle özellikle azalan taşıma maliyetleri sebebiyle öncelikli olarak taşımacılara ve ihracatçılara yılda 10 milyon liralık ekonomik katkı sağlanacak.

Bunun yanı sıra ağır yük vasıtaları, Avrupa Yakası'ndan Anadolu Yakası'na geçmeyerek 6 milyon liranın üzerinde zaman tasarrufu yapacak. Türkiye'nin Avrupa'ya Ro-Ro hatları ile yaptığı ihracatın yüzde 65'ini gerçekleştiren U.N. Ro-Ro olarak, 12 modern gemiden oluşan filomuz, en son teknolojiyle işlettiğimiz yüksek standartlardaki limanlarımızla müşterilerimizin sektördeki tüm istek ve ihtiyaçlarını karşılarken, yeni yatırımlarımıza da devam ediyoruz.

Ambarlı Limanı'nın hizmete girmesiyle Avrupa Yakası'ndan çıkış yapan araçların zaman ve para kaybı yaşamadan Avrupa'daki nihai varış noktalarına ulaşmalarını sağlayacağız. İhracat ve ithalatçılarımıza maliyet avantajı sunacağız. İstanbul'daki köprülerden geçen tırların sayısını 20 bin adet azaltarak İstanbul trafiğinin nefes almasını sağlayacağız."

Gümüşoğlu, Ambarlı hattı ile Halkalı, Çerkezköy, Çorlu, Çatalca ve Tekirdağ çıkışlı yüklere, cazip bir Ro-Ro taşıma hizmeti sunarak karbondioksit salınımını düşüreceklerine işaret ederek, "Çevreye de önemli ölçüde katkıda bulunacağız. Ro-Ro hatlarının pazar lideri olarak, ilerleyen dönemde yeni yatırımlarla gücümüze güç katmaya, sektörün üst düzey standartlarını oluşturmaya devam edeceğiz. Geçen yılı çok iddialı büyüme rakamlarıyla kapattık. Bu yılda da iddialı bir büyüme öngörüyoruz. Şu anki gidişata baktığımızda 2016 sonunda yüzde 15'lik büyüme rakamına ulaşacağız." diye konuştu.


- "Türkiye çıkışlı bütün hatlara yatırım yapmak için ilgiliyiz"


Toplantı sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gümüşoğlu, bu sene Türkiye'de daha fazla yatırım yapacaklarını, İstanbul trafiğinden deniz yoluna çektikleri tır sayısını artırmaya devam edeceklerini vurguladı.

Gümüşoğlu, mevcut gemileri büyüterek kapasitelerini artırmayı hedeflediklerini, "Türkiye'nin ihracatta gittiği her yere yatırım iştahımız var. Türkiye çıkışlı bütün hatlara yatırım yapmak için ilgiliyiz." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×