Altında Tüm Zamanların Rekoru Kırabilir

Altında kısa vadede düşüş beklentisi korunuyor ancak uzmanlar iki-üç yıl içinde 1.600 doların aşılmasını bekliyor. Gelecek yıl tüm zamanların rekoru kırılabilir.

Altında Tüm Zamanların Rekoru Kırabilir
05 Mart 2015 Perşembe 13:19

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1.220,05 dolara çıkarak son bir haftanın en yüksek seviyesini gördü. Ocak ayının son haftasından bu güne kadar seri bir düşme seyri izleyen altın fiyatları, hafta başında ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'in yaptığı konuşmasında getiri artırımında acele edilmeyeceği anlamında sinyal vermesinden destek buldu.

İKİ ÜÇ YIL İÇİNDE REKOR BEKLENİYOR

Fed ve Çin'in etkisiyle fiyatlar 1.200 doların üstünde tutunuyor. Kısa vadede fiyatlarda düşme beklentisi korunuyor lakin uzmanlar iki-üç sene arasında 1.600 doların aşılmasını bekliyor. Gelecek sene 'tüm zamanların rekoru kırılabilir' iddiası da var. Düne 1.204,65 dolardan başlayan altının ons fiyatı bu seviyeden gelen alımların etkisiyle en yüksek 1.220,05 dolara kadar çıkarak 19 Şubat'tan sonra en yüksek seviyeyi gördü.

ÇİN ALTINI DESTEKLİYOR

Çin'de ekonominin canlanması için uygulamaya konulan teşviklerin devam ettirileceği haberlerinin de altın fiyatlarını desteklediğini anlatım eden analistler, teknik şekilde altının ons fiyatında 1.200 doların destek seviyesi olduğunu kaydediyor. Analistler, altının ons fiyatında 1.221 doların ise direnç konumunda bulunduğunu, bu seviyenin aşılması mecburiyetinde ise 1.238 doların gündeme gelebileceğini dile getiriyor. Kısa vadede fiyatların 1.230 - 1.200 dolar bant aralığında dalgalı ve dengeli görünümünü sürdürmesi bekleniyor. Altının uzun vadeli seyri ise daha çok çok Fed'in güvercin taklalarına ve ya şahin görünümüne bağlı şekilde şekillenecek. Yıllık bazda yatay bant hareketlerinin daha çok çok 1.150 - 1.350 dolar geniş bandında seyretmesi bekleniyor.

KAÇ PARADAN .ALTIN ALMAK LAZIM?

Australia and New Zealand Banking Group (ANZ), da altında 1.300 doları telaffuz etmeye başladı. Güçlenen dolar ortamında, altının kayda kıymet bir ralli yaptığını görmenin zor olduğunu bildiren ANZ lakin ABD dışındaki ekonomilerde büyümenin yetersiz olması ve azalan tahvil faizlerinin altını destekleyici faktörler olduğunu söylüyor. Ayrıca Yunanistan ile Avrupa'nın kalan bölümü arasındaki siyasal durumunun çözümden ırak olmasını da altını besleyen unsurlardan olduğuna dikkat çekiyor. ANZ, altının ons başına 1,180 doları test etmesinin beklendiğini kaydederek, 1.300 dolar civarına yükseliş beklentisi ile bu dip seviyelerden alım yapılabileceği tavsiyesinde bulundu. ANZ emtia stratejisti Victor Thianpiriya, altında dar muamele bandının iki-üç sene arasında kırılacağını öngörüyor ve 'Fed'in getiri yükselişları yoldan çekilince altının yükselmesinin önü açılacak. İki sene arasında 1500-1600 doların test edilmesini bekliyoruz' diyor. Thianpiriya, Euro ekonomilerinin toparlanmaya başlamasıyla dolardaki rallinin de duracağını da ekliyor.

UZMANI NE DİYOR?

Bank of America Merrill Lynch de Fed'in tutumu itibarı ile altnın baskı altında kalmaya devam edeceğini lakin önümüzdeki birkaç yılda altının daha iyi bir manzara ortaya koyacağını savunuyor. Bankanın emtia analisti Francisco Blacnh, '2-3 sene sonrasında manzara daha ayrıcalıklı olabilir' diyor. Blanch'ın altında uzun vadede yararlı olmasının iki sebebi var. Birincisi, altına merakı artıran zararlı getirili tahvil ortamı; İsviçre, Almanya, Finlandiya ve bir takım Avrupa ülkelerinin tahvilleri zararlı nominal getiri sunuyor. Avrupa'da parasal genişlemeyle ortak bu faizlerin daha da düşmesi bekleniyor. Altını destekleyecek ikinci etken de Fed; Blanch'a kıyasla piyasalar getiri yükselişının kısıtlı olabileceği gerçeğini ayrım ettiği süre altına ilgili artacak. ABD'De gösterge faizin 75 temel puanın üstüne çıkmasını beklemeyen Blanch, sektör faizde zirvenin oluştuğuna inanmaya başladığında altının güçleneceğini anlatım ediyor.

2011 ZİRVESİ GELECEK YIL AŞILACAK

Euro Pacific Capital CEO'su Peter Schiff ise altında istikbal sene 2011'deki rekorun aşılacağı kanaatinde. Borsaların zayıflamasının Fed'i parasal genişlemenin dördüncü turuna gitmek mecburiyetinde bırakacağını iddia eden Schiff, bu hamlenin oyunun kurallarını değiştireceğini ve altın fiyatlarının istikbal sene 1.923 dolar/ons düzeyini aşabileceğini söylüyor. Bu da fiyatların şu an olduğu seviyenin yüzde 50'den çok üstüne çıkması anlamına geliyor. Birçok ülkenin getiri paylarını düşürdüğü ve parasını devalüe ettiği 'kur savaşlarının' altına yaradığını belirten Schiff, altın almak için iyi bir süre olduğunu söyledi.

ALTINI YÜKSELTECEK NEDENLER

1 - ABD dışındaki ekonomilerde gelişme yetersiz, Yunanistan ile Avrupa'nın kalan bölümü arasındaki siyasal vaziyet çözümden uzak.

2 - Avrupa'da giderek güçlenen zararlı getiri trendi altının cazibesini artıracak.

3 - ABD'de faizin azami yüzde 0.75'e çıkması bekleniyor. Piyasalar, faizde zirvenin oluşmasıyla altın alımları güçlenecek.

4 - Fed, borsalar zayıflamaya başladığında QE4 hamlesi yapıcak ve dolar zayıflayacak.

5 - Faizlerin düştüğü ve paraların devalüe edildiği kur savaşları altın fiyatlarına destek olacak. (Kaynak:Dünya)

GÜNCEL FAİZ ORANLARI İÇİN TIKLAYIN

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×