Almanya'nın ihracatı nisanda değişmedi

Almanya'nın ihracatı nisanda değişmedi
09 Haziran 2016 Perşembe 11:32

FRANKFURT (AA) - Almanya'nın mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracatı, nisan ayında bir önceki aya göre değişiklik göstermedi.

Almanya Federal İstatistik Ofisinin (Destatis) geçici verilerine göre, nisan ayında mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış 101,3 milyar avroluk ihracat, 77,4 milyar avroluk da ithalat gerçekleştirildi.

Ülkenin nisan ayında mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracatı mart ayına oranla değişmezken, ithalatı yüzde 0,2 azaldı. Piyasalarda nisanda ihracatın yüzde 0,8 azalması ve ithalatın yüzde 1,3 artması bekleniyordu.

Nisanda mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış dış ticaret fazlası da yaklaşık 24 milyar avro oldu.

Arındırılmamış rakamlarla ele alındığında ise Almanya nisan ayında 104,3 milyar avroluk ihracat, 78,7 milyar avroluk ithalat yaptı. Ülkenin arındırılmamış rakamlarla ihracatı geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 3,8 arttı, ithalatı sabit kaldı.

Almanya'nın arındırılmamış rakamlarla dış ticaret fazlası da 25,6 milyar avroyu buldu.

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya, nisanda Avrupa Birliği (AB) ülkelerine arındırılmamış rakamlarla 61,3 milyar avro değerinde ihracat, bu ülkelerden 52,9 milyar avroluk ithalat gerçekleştirdi. Geçen yılın nisan ayına kıyasla AB ülkelerine ihracat yüzde 7,3 ve bu ülkelerden ithalat da yüzde 2 arttı.

Avro Bölgesi ülkelerine ise nisanda 38,4 milyar avroluk ihracat, bu ülkelerden 35,6 milyar avroluk ithalat yapıldı. Bu dönemde Avro Bölgesi'ne ihracat yüzde 5,8 yükseldi, söz konusu ülkelerden ithalat ise yüzde 0,9 geriledi.

Almanya'nın, AB dışındaki ülkelere nisanda ihracatı 43 milyar avro ve bu ülkelerden ithalatı 25,7 milyar avro olarak belirlendi. Almanya'nın 2015 yılı Nisan ayına kıyasla AB dışı ülkelere ihracatı yüzde 0,7, bu ülkelerden ithalatı da yüzde 3,8 azaldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×