'Aliağa 40 yılda dev bir sanayi, ticaret ve liman kentine dönüştü'

Ege Bölgesi'nin 100 sanayi kuruluşu arasında ilk 10'da beş, ilk 100'de ise 11 şirketin yer alması, İzmir'in Aliağa ilçesinin ekonomik önemini bir kere daha gösterdi. Açıklanan liste hakkında değerlendirmede bulunan Aliağa Ticaret Odası (ALTO)...

'Aliağa 40 yılda dev bir sanayi, ticaret ve liman kentine dönüştü'
23 Haziran 2014 Pazartesi 14:43

Ege Bölgesi'nin 100 sanayi kuruluşu arasında ilk 10'da beş, ilk 100'de ise 11 şirketin yer alması, İzmir'in Aliağa ilçesinin ekonomik önemini bir kere daha gösterdi. Açıklanan liste hakkında değerlendirmede bulunan Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Başkanı ve TOBB Mesleki Eğitim Kurulu Başkanı Adnan Saka, Türkiye’nin en önemli ve stratejik sanayi şehri Aliağa’nın, 40 yılda dev bir sanayi, ticaret ve liman şehrine dönüştüğünü söyledi.

Saka, yaptığı açıklamada, “Aliağa, mevcut potansiyeliyle Ege Bölgesi ve Türkiye için hayati öneme sahip bir konumda yer almaktadır. Bölgemizdeki Tüpraş ve Petkim başta olmak üzere petrol ve petrokimya endüstrisi, enerji üretimindeki payı ve ulusal enerji kapasitesine katkısı, demir çelik sektöründeki öncülüğü, gemi söküm, kâğıt ve gübre sektörlerindeki yatırımlar, liman ve denizcilik yatırımları, 10 milyon metrekare alan üzerine kurulu, Türkiye’nin bir seferde yapılan en büyük ve en modern OSB’si ALOSBİ ile Aliağa, dev bir sanayi ve ticaret kentidir. Öte yandan SOCAR’ın Petkim ve Star Rafinerisi ile milyarlarca dolarlık liman ve sanayi yatırımları mevcut. Aliağa’nın Türkiye ve bölge ekonomisine katkısı her yıl katlanarak artıyor.” dedi.

Adnan Saka, ilçenin devamlı artan ivmesinin geleceğe etkisine de değinerek, “ALTO olarak kentin vizyonunun belirlenmesine ve gelecek 50 yılının iyi bir şekilde planlanmasına önem veriyoruz. Bugünkü potansiyel, gelecekte bölgemizde hangi sektörlerin üretim, gelişim, ihracat ve istihdam dinamiği olabileceğinin işaretlerini de vermektedir. Bu noktada önemli olan, sanayileşmeyi planlı ve bölge ile ülke ihtiyaçları doğrultusunda, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde yapabilmektir. Biz Aliağa’nın gelecekte de temiz, yaşanabilir, kaliteli bir sanayi ve ticaret kenti olabilmesi için çaba gösteriyoruz. Ege’nin en büyükleri arasında yer alan, üretimleri, satışları ve istihdamlarıyla her zaman gurur duyduğumuz bu kuruluşlarımızı kutluyoruz.” diye konuştu.

Aliağa'nın İzmir'in gelişmesine ve ülke ekonomisine bu denli katkı sağlamasının gözardı edilemeyeceğini vurgulayan ALTO Başkanı Saka limanları, lojistik üstünlüğü, enerji kaynaklarına yakınlığı ve daha birçok ticari ve stratejik avantajları bulunan bölgenin, yatırımlar konusunda önünün açılması ve teşviklerin yatırımcılar için daha faal ortaya koyulması gerektiğini ifade etti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×