Açıkta böğürtlen hasadı başladı

Örtü altında yılın ilk böğürtlen üretimini gerçekleştiren Silifkeli üreticiler, açıkta yetiştirdikleri ve yaz aylarının son meyvesi olarak nitelendirdikleri böğürtlen hasadına da başladı. 45 ton rekolte beklenirken ilk hasat edilen...

Açıkta böğürtlen hasadı başladı
10 Temmuz 2014 Perşembe 12:33

Örtü altında yılın ilk böğürtlen üretimini gerçekleştiren Silifkeli üreticiler, açıkta yetiştirdikleri ve yaz aylarının son meyvesi olarak nitelendirdikleri böğürtlen hasadına da başladı. 45 ton rekolte beklenirken ilk hasat edilen böğürtlenler kozmetik ve gıda sanayiine kilosu 3 liradan satılıyor. İlerleyen günlerde yapılacak sofralık böğürtlen hasadı sonrası fiyatın daha yüksek olacağı belirtiliyor.

Mersin Silifke Böğürtlen Üreticileri Birlik Başkanı Fatih Güngör, Türkiye’de ilk örtü altı böğürtleni Silifke’de ürettiklerini hatırlatarak, açık arazide yetiştirdikleri böğürtlenin hasadına da başladıklarını belirtti. Yaz aylarının son meyvesi olarak nitelendirdikleri ve 15 dönüm açık arazide yetiştirdikleri böğürtlenden yaklaşık 45 ton ürün beklediklerini ifade eden Güngör, "15 gün önce hasada başladık. Şu anda iç piyasadan oldukça fazla talepler var. Yurdun çeşitli bölgelerine böğürtlen gönderiyoruz. İlk hasat olduğu için rekolte şu an için az. Önümüzdeki günlerde sofralık ürün taleplerine cevap vermeye başlayacağız. Şimdilik kozmetik ürün ve gıda sanayi sektörlerindeki firmalara ürün tahsis ediyoruz. Gıda sanayisi için ilk ürünümüzü kilosu 2.75 kuruş ile 3 lira arasında satıyoruz. Ama sofralık olarak hasat edildiğinde fiyatı yükselecektir." diye konuştu.

Bölge çiftçileri için alternatif bir ürün olarak üretimine başlayarak kısa sürede üretim ağını genişlettiklerini belirten Güngör, Silifke’de birlik üyeleriyle beraber 100 dönüm arazide böğürtlen dikimi yaptıklarını ve önümüzdeki yıl rekoltede artış sağlayacaklarını, bu kapsamda 300 ton ürün hasat etmeyi planladıklarını dile getirdi.

Meyvenin sağlık yönünden de birçok faydası olduğunu söyleyen Güngör, "Uzmanlar, özellikle sindirim sistemi ve kanser tedavisine karşı çok iyi geldiğini söylüyor. Ayrıca sabahları tüketilirse iştahınızı açıyor ve dinç kalmanızı sağlıyor." bilgisini aktardı.

Hasatta çalışan işçiler ise durumdan çok memnun olduklarını, tarım arazilerinde sezon sonu olmasına rağmen böğürtlenin bölgede yaygınlaşmasıyla iş sezonunun uzadığını ve bu sayede işsiz kalmadıklarını söyledi. CİHAN

Açıkta böğürtlen hasadı başladı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×