ABD'de konut satışları yüzde 4,9 oranında arttı

ABD’deki konut satışları Mayıs ayında yüzde 4,9 oranında artış gösterdi. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği (NAR) tarafından açıklanan raporda ABD’deki konut satışların mayıs ayındaki artışının Ağustos 2011’den sonraki en hızlı...

ABD'de konut satışları yüzde 4,9 oranında arttı
23 Haziran 2014 Pazartesi 20:58

ABD’deki konut satışları Mayıs ayında yüzde 4,9 oranında artış gösterdi. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği (NAR) tarafından açıklanan raporda ABD’deki konut satışların mayıs ayındaki artışının Ağustos 2011’den sonraki en hızlı büyüme olduğu belirtildi.

Rapora göre Mayıs ayında satılan evlerin ortalama fiyatı ise 213 bin dolar olarak belirlendi. Fiyatlar geçtiğimiz yıla göre yüzde 5,1 artış gösterdi.

ABD'de yaşanan finans krizinden sonra pahalı evler ve ev ihtiyaçlarının sağlanması konusunda yaşanan sıkıntılardan dolayı milyonlarca eve haciz gelmişti. Geçtiğimiz yıllarda mortgage faiz oranlarında meydana gelen artış ve kredi alma standartların zorlaştırılmasından dolayı, konut sektörü zor bir dönem yaşamıştı.

Realtors Baş Ekonomisti Lawrence Yun, yıl içerisinde ev satışların artsa da yılın başından itibaren konut sektöründe yaşanan yavaşlamayı telafi etmeyeceğini belirtti. Uzmanlar, konut sektörünün olması gerektiği noktadan uzak olduğunu ifade etti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×