"22. İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı" başladı

- Ekonomi Bakan Yardımcısı Metin: - "Dünya ticaretinin daraldığı bu dönemde, son dönemde ev tekstili ihracatında bir düşüş olmasına rağmen, sektörde 1 milyar 600 milyon dolarlık bir dış ticaret fazlasının olması sevindirici" - "Sektör ihracatındaki sürdürülebilirlik için, AB pazarlarındaki bu daralma eğiliminin telafi edilmesi ve alternatif pazarların yaratılması büyük önem taşıyor"

17 Mayıs 2016 Salı 14:03

İSTANBUL (AA) - Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, "Dünya ticaretinin daraldığı bu dönemde, son dönemde ev tekstili ihracatında bir düşüş olmasına rağmen, sektörde 1 milyar 600 milyon dolarlık bir dış ticaret fazlasının olması sevindirici. Sektör ihracatındaki sürdürülebilirlik için, AB pazarlarındaki bu daralma eğiliminin telafi edilmesi ve alternatif pazarların yaratılması büyük önem taşıyor" dedi.

22. İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı'nın (EVTEKS) açılışı Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Başkanı Yaşar Küçükçalık ile CNR Holding Pazarlama Grup Başkanı Reha Tartıcı'nın katılımıyla gerçekleştirildi.

Fatih Metin, açılıştaki konuşmasına fuarın 22'inci kez düzenleniyor olmasından duyduğu gururu dile getirerek başladı. Dünya ticaretinin daraldığı bu dönemde, son dönemde ev tekstili ihracatında bir düşüş olmasına rağmen, sektörde 1 milyar 600 milyon dolarlık bir dış ticaret fazlasının olmasını sevindirici olarak nitelendiren Metin, bu rakamın sektörün gücünü ve kapasitesini gösterdiğini söyledi.

Özellikle son dönemde Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Türkiye'nin ihracat pazarında büyük önem teşkil ettiğini anımsatan Metin, şunları kaydetti:

"AB ülkelerinde yaklaşık yüzde 60'a varan oranda bir ihracat potansiyelimiz var ve tabii ki avro paritesindeki dalgalanma nedeniyle de bu rakamlarda bir azalma söz konusu. Türkiye'nin ev tekstilindeki başarısı, dünya rakamları incelendiğinde de karşımıza çıkmakta. Çin, Hindistan ve Pakistan'dan sonra dördüncü en büyük ihracatçı ülke konumundayız.

Özellikle, son geçtiğimiz 3-4 aydaki performansımıza baktığımızda yüzde 3,3'lük bir artış da bizi sevindirmekte. Ve bu noktadaki dış ticaret fazlası da bizim için önem arz etmekte. AB ülkelerinde yaşanmakta olan borç krizine bağlı olarak gelişen talep daralmasının, sektör ihracatımıza olumsuz etkisini görmekteyiz. Sektör ihracatındaki sürdürülebilirlik için, AB pazarlarındaki bu daralma eğiliminin telafi edilmesi ve alternatif pazarların yaratılması büyük önem taşıyor."

Metin, ev tekstil sektörünün zamanın ruhuna uyarak, kendi içinde değişimi gerçekleştirdiğine, sektörün artık katma değeri ve rekabetçi avantajı, inovasyonda, tasarımda ve markalaşmakta aramaya başladığına işaret ederek, "Zira Türkiye'nin 30 yıl önce seçtiği ihracata dayalı büyüme modeli yolundaki lokomotif sektörü olan, ülkemize ihracat kültürünü yerleştiren ve birçok ilimizin sanayileşmesindeki lider sektör olan ev tekstili sektörü dün olduğu gibi bugün de sağladığı istihdam, yarattığı katma değer, gerekse küresel ölçekte rekabet edebildiğimiz bir sektör olarak, ülke ekonomisinin önde gelen sektörlerinden biri konumundadır" değerlendirmesinde bulundu.

Sektörün ihracatını, tasarıma önem vererek, Ar-Ge ve tanıtım desteklerini kullanarak istenen seviyeye ulaştırabileceğini dile getiren Metin, bu bağlamda ulusal ve uluslararası platformlarda sektör katılımının artmasıyla, sektörün dünya ticaretinden daha fazla pay alacağını aktardı.

"Temel stratejimiz daha ucuza satmak değil, daha nitelikli satmak olmalıdır" diyen Metin, bir yandan ihracatın fiziki olarak artırılırken, bir yandan da katma değeri yüksek olduğu alanlara sıkı sıkı tutunulması gerektiğine işaret etti.

Tasarım, inovasyon, markalı ihracat gibi alanlara yoğunlaşıldığı takdirde ihraç birim fiyatlarının artırılabileceğini, Türkiye'nin rekabet ettiği sınıfın yüksek katma değerli, kaliteli, modaya uygun ürünler üreten ülkeler olduğunu dile getiren Metin, şu ifadeleri kullandı:

"Bu sektörümüzün en önemli rekabet avantajları, kaliteli ve geniş ürün yelpazesi, esnek ve hızlı üretim, hızlı teslimat, hedef pazarla olan yakınlık, çevre ve insan sağlığına duyarlı üretim, sektördeki yetişmiş insan gücü ve bilgi birikimi ile, genç ve dinamik nüfus yapımızdır. 2023 yılında 10 büyük ekonomi arasında olma hedefimiz doğrultusunda ev tekstili sektörünün ihracat hedefi dışındaki bir başka hedefi de, Türk malının dünya çapındaki imajını geliştirmek, tasarım oluşturmak, markalaşmak ve moda oluşturmada söz sahibi bir ülke haline gelmek.

Diğer bir ifadeyle bir yandan ihracatımızı rakamsal olarak artırırken, bir yandan da katma değeri yüksek ürünlerin üretimini ve markalı ihracatımızın payını artırmamız, tasarım altyapısını geliştirmemiz gerekmektedir. Sektördeki tüm firmalarında bu anlayışla ihracat stratejilerini oluşturmalarını amaçlıyoruz. Bakanlık olarak verdiğimiz desteklerle, ihracatımızın dinamizmi, özverili çalışmaları, tasarımdaki gücümüz ve kalitemizle birlikte hedeflerime ulaşacağımıza olan inancımız tamdır."

Metin, küresel konjonktürdeki olumsuzluklara rağmen bu başarıları sergileyebilen Türk ihracatçısının, ileriki süreçlerde yeni başarılara imza atacak güce sahip olduğunu belirterek, "Biz Ekonomi Bakanlığı olarak 2023 hedeflerimize giden yolda, her zaman yanınızda olduğunuzu ifade etmek istiyorum. Hedefe giden yolda her zaman ihracatçılarımızın yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz " diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×