Doğu'ya atanan öğretmen Kürtçe öğrenecek

Milli Eğitim Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu'ya atanan öğretmenlerin Kürtçe, Arapların yaşadığı bölgelere atanan öğretmenlerin ise Arapça konuşma düzeyinde öğretecek.

Doğu'ya atanan öğretmen Kürtçe öğrenecek
07 Mart 2016 Pazartesi 10:04

Son Haberler Logo

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) tarafından uygulanan aday öğretmenlik programının kapsamı genişliyor. Programa göre, farklı dil ve lehçelerin konuşulduğu bölgelere atanan öğretmenler, o bölgenin dilini ve lehçesini konuşma düzeyinde öğrenecek. 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, aday öğretmenlere Kürtçe, Arapça, Çerkezce öğretiminin temel düzeyde verileceğini açıkladı. 

Avcı, Meclis’te bakanlığının bütçe görüşmelerinde vekillerin sorularını cevaplandır. Bakan Avcı şunları söyledi: Aday öğretmenler, emekli öğretmenler ve eğitime gönül vermiş kişilerle bir araya gelecek, tecrübelerinden yararlanacaklar. Bu okul içi ve okul dışı faaliyetler toplam 16 hafta sürecek, 474 saatlik faaliyet programı uygulanacak. Yaz aylarında da 10 haftalık, 50 gün, 300 saat sürecek seminer, kurs türü çalışmalarımız olacak. Yazın yapılacak seminerler kapsamında farklı dil ve lehçelerin yoğun olarak kullanıldığı bölgelere gidecek aday öğretmenler, yörenin folkloru, kültürü ve insanlarıyla daha rahat iletişim kurabilmeleri amacıyla iki hafta boyunca, Türkçe dışında yaygın olarak kullanılan Kürtçe, Arapça, Çerkezce gibi dil ve lehçelerle ilgili temel düzeyde iletişim sağlayabilecekleri bir dil eğitiminden geçirilecekler. (Ömer Asım Aksoy’un Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü’ne yönelik eleştiriler) Bu kitapta bir ‘15’inde kız ya erde ya yerde’ şeklinde bir Antep atasözü var... CHP’li milletvekilibeni bu kitap yüzünden çocuk gelinliği teşvik etmekle suçluyor. Bu kitabı da tavsiye etmedik. Kitabı bu vesileyle duydum ve bu atasözünden bu vesileyle haberdar oldum.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×