Yeni saldırılarla birlikte Gazze’de can kaybı bin 600’ü aştı

ABD ve Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla kabul edilen 3 günlük ateşkesin başlamasıyla bitmesi bir olurken, İsrail’in yeni saldırıları sonucu onlarca Filistinli daha hayatını kaybetti. Yaklaşık bir aydır devam eden saldırılarda...

Yeni saldırılarla birlikte Gazze’de can kaybı bin 600’ü aştı
02 Ağustos 2014 Cumartesi 12:53

ABD ve Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla kabul edilen 3 günlük ateşkesin başlamasıyla bitmesi bir olurken, İsrail’in yeni saldırıları sonucu onlarca Filistinli daha hayatını kaybetti. Yaklaşık bir aydır devam eden saldırılarda Gazze’de can veren kişi sayısının bin 600’ü aştığı belirtildi.

İsrail ve Hamas arasında kabul edilen 72 saatlik insani ateşkesin yalnızca 2 saat sürmesinin ardından, Filistinli bir heyetin kalıcı bir ateşkes için Kahire’ye gittiği belirtildi. Ancak yeni bir ateşkes ihtimalinin düşük olduğu ifade ediliyor.

İsrail Gazze’nin Refah şehri yakınlarında Teğmen Hadar Goldin (23) isimli bir askerin kaçırıldığını; çatışmada iki askerinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı. Hamas ise Gazze Şeridi’nin güneyindeki çatışmalarda Filistinli gruplar tarafından bir İsrail askerinin esir alındığı şeklindeki iddiaları reddetti.

Kaybolan İsrail askerinin arkasında Hamas’ın olduğunu iddia eden İsrail Adalet Bakanı Tzipi Livni, bunun bedelinin ağır olacağını söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama da söz konusu askerin “kayıtsız şartsız” serbest bırakılması çağrısı yaptı; Gazze’deki sivillerin korunması için daha fazlasının yapılması gerektiğini söyledi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik gece boyunca süren hava saldırılarında ise 107 Filistinlinin hayatını kaybettiği bildirildi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×