Yemen ve Suudi Arabistan'ı sel vurdu

Yemen ve Suudi Arabistan'da önceki günden bu yana etkili olan kuvvetli yağışlar sel felaketlerine eden oldu. Şu ana kadar 33 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor

Yemen ve Suudi Arabistan'ı sel vurdu
14 Nisan 2016 Perşembe 23:03

Yemen ve Suudi Arabistan'da etkili olan kuvvetli yağışlar günlük hayatı olumsuz etkiledi. Yağışların neden olduğu sellerde şu ana kadar 33 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Yemen'de 17, Suudi Arabistan'da ise 18 kişi hayatını kaybetti. 

Yemen'de çarşamba gününden bu yana devam eden şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketinde 17 kişinin hayatını kaybettiği, 3 kişinin kaybolduğu bildirildi.

Sağanağın neden olduğu zararların tespiti için hükümet tarafından oluşturulan komitenin üyesi Hacce Sağlık Bürosu sorumlusu Doktor Eymen Mezkur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Hacce'nin Şeres ilçesinde şiddetli yağışlar nedeniyle 14 kişi hayatını kaybetti" dedi.

Yağışlar sonucu oluşan su baskınlarında dün geceden bu yana kaybolan 3 kişinin henüz bulunamadığını belirten Mezkur, sağanak nedeniyle bir sağlık merkezinin yıkıldığını, birinin de hasar gördüğünü, 8 evin tamamen 100 evin ise kısmen yıkıldığını söyledi.

Kızılaydan yapılan açıklamada da Amran ilini etkisi altına alan yağışlar sonucu 3 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Bölge halkı da yağışlar nedeniyle onlarca dönüm tarım arazisinin sular altında kaldığını, 400 kişinin de Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından verilen çadırlara sığındığını ifade etti.

SUUDİ ARABİSTAN'DA DA ETKİLİ OLDU

Suudi Arabistan'da son iki haftadır meydana gelen aşırı yağışların yol açtığı seller ve fırtına, en az 18 kişinin ölümüne ve binlerce kişinin evsiz kalmasına yol açtı.

El Arabiya'nın haberine göre, başta başkent Riyad olmak üzere, Kassim ve Jazan, Najan ve El-Babah gibi güney şehirlerini vuran fırtına ve yağışlar nedeniyle binlerce ev ve otomobil sular altında kalırken, binlerce kişi de güvenlik amacıyla evlerini terk etmek zorunda kaldı. Suudi Arabistan sivil savunma yetkilileri, sel ve fırtınanın yol açtığı afetin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini bildirerek halkı uyardı.

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×