Yahudilerin yaktığı 5 yaşındaki Devabişe eve döndü

Batı Şeria'da geçen yıl Yahudi yerleşimcilerin kundakladığı ağır yaralı olarak kurtulan 5 yaşındaki Filistinli Devabişe evine döndü

Yahudilerin yaktığı 5 yaşındaki Devabişe eve döndü
31 Temmuz 2016 Pazar 14:56

 Batı Şeria'nın Nablus kentinde geçen yıl Yahudi yerleşimcilerin kundakladığı evde tüm ailesini kaybeden ve saldırıdan ağır yaralı olarak kurtulan 5 yaşındaki Filistinli çocuk Ahmed Devabişe yaklaşık bir yıl süren tedavisinin ardından evine döndü.

Küçük Ahmed'in dedesi Muhammed Devabişe, torununun sürekli anne ve babası hakkında sorular sorduğunu ve cevap vermekte zorlandıklarını anlattı. Torununun "Ne zaman annemle babamın yanına gideceğiz? Cennet uzak mı?" şeklinde sorular sorduğunu belirten dede Devabişe,

"Allah Ahmed'i bize bağışladı." dedi. Konuşmakta zorlanan ve sık sık gözyaşlarına boğulan yaşlı adam torununu yanında görmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Ahmed'in amcası Nasır Devabişe ise yeğeninin hayatından endişe ettiklerini söyledi. Yahudi yerleşimcilerden Ahmed'in de ailesi gibi öldürüleceğine ilişkin tehditler aldıklarını dile getiren Devabişe, "Bu kişilerin bulunarak tutuklanmasını istedik ancak şu ana kadar hiçbir şey yapılmadı." dedi.

TEDAVİSİ DEVAM EDİYOR

Amca Devabişe ayrıca Ahmed'in tedavi sürecinin tam olarak bitmediğini belirtti. Ahmed'in vücudunda bulunan yanık izlerine işaret eden Devabişe, estetik ameliyatlara henüz başlanmadığını, ilk ameliyat için 8 Ağustos'a gün verildiğini kaydetti. Nasır Devabişe, bu tarihin kendileri için ayrı bir anlam ifade ettiğini çünkü Ahmed'in babasının 8 Ağustos'ta hayatını kaybettiğini hatırlattı. Devabişe ayrıca, "Ahmed cevap veremeyeceğimiz sorular soruyor. Ne söyleyeceğimizi bilemiyoruz. Ahmed'e nasıl davranacağımız konusunda profesyonel yardıma ihtiyacımız var." diye konuştu.

Batı Şeria'nın Nablus kenti yakınlarındaki Duma beldesinde Filistinlilere ait bir evin 31 Temmuz 2015 sabahı Yahudi yerleşimciler tarafından kundaklanması sonucu ailenin 18 aylık bebeği Ali Devabişe yanarak hayatını kaybetmiş, anne, baba ve 4 yaşındaki diğer çocukları Ahmed ise ağır yaralanmıştı. Filistin ve uluslararası toplumda büyük infiale yol açan saldırının ardından, baba Saad (31) ve anne Riham Devabişe (28) de tedavi gördükleri hastanede hayatını yitirmiş, kundaklamadan tek sağ kurutulan Ahmed ise vücudunun yüzde 60'ı yanmış olduğundan uzun süre hastanede tedavi görmüştü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×