Vatikan'ın Ekonomi Bakanı Kardinal George Pell'e çocuk istismarı soruşturması

Viktorya eyalet polisi, Avustralya asıllı Kardinal George Pell hakkında kayda geçen birçok çocuk istismarı iddiasının araştırıldığını bildirdi

Vatikan'ın Ekonomi Bakanı Kardinal George Pell'e çocuk istismarı soruşturması
28 Temmuz 2016 Perşembe 12:28

Vatikan'ın Ekonomi Bakanı Kardinal George Pell hakkında Avustralya'nın Viktorya eyaletinde çocuk istismarı iddiaları üzerine soruşturma açıldı.

Avustralya yayın kuruluşu ABC'nin haberine göre, Kardinal Pell hakkında başlatılan soruşturma bir yıldır sürüyor.

Kurumsal çocuk istismarı araştırmalarından sorumlu Viktorya emniyetine bağlı SANO Özel Komisyonu raporuna yer verilen haberde, Kardinal Pell hakkında Ballarat, Torquay ve Melbourne'den gelen şikayetler, 1990'lı yıllarda Melbourne'de başpiskoposluk yaptığı döneme ait. Haberde, soruşturmanın tavsiye kararı için Kamu Davaları Komisyonuna sevk edildiği belirtildi.
Hakkındaki iddiaları reddeden Kardinal Pell, Viktorya polisi ve ABC hakkında kendisine komplo kurdukları suçlamasıyla soruşturma açılmasını talep etti.

Pell, "Yayıncıların, suçsuz insanların itibarını zedelemeye hakkı yoktur." ifadesini kullandı.
Avustralya Katolik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Greg Craven de, Viktorya polisi ve ABC yayın kuruluşunu, yetkilerini suistimal etmekle suçladı.

ABC ise yayımladığı açıklamada, haberin kaynağının Viktorya emniyeti olmadığı, bilgilerin tamamen "habercilik prensipleri çerçevesinde" bir aylık saha çalışmasıyla elde edildiği belirtildi.
Olayın kamuyu ilgilendiren bir konu olduğu belirtilen açıklamada, "Kardinal George Pell topluma mal olan bir kişi ve Katolik Kilisesi'nin önemli figürü olduğu için hakkındaki iddialar konusunda da topluma ve kiliseye karşı sorumludur." ifadelerine yer verildi.

Viktorya Polis Şefi Graham Ashton da polisin ABC yayın kuruluşuna bilgi servis ettiği iddialarını yalanlayarak, bilgilerin kaynağının tamamen "iddiada yer alan mağdur kişiler" olduğunu savundu.
Birleşmiş Milletler (BM) İşkenceye Karşı Komite, Vatikan'daki çocuk istismarları dahil, insanlık dışı muameleyle ilgili pek çok konuyu Vatikan'ın periyodik inceleme toplantısında ele almıştı.

BM Çocuk Hakları Komitesi de 2014'ün ocak ayında hazırladığı raporunda, Vatikan'ın son 10 yılda papazlara, on binlerce çocuğa tecavüz ve tacizde bulunma ortamı sağladığını kayıtlara geçirmişti.

Raporda, çocukları istismar etmekle suçlanan bütün rahiplerin Vatikan tarafından derhal görevden uzaklaştırılması gerektiği vurgulanmıştı.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×