Türkmenistan'da Diplomatlar Günü kutlandı

Türkmenistan'da Diplomatlar Günü etkinliği düzenlendi. Türkmen Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde düzenlenen etkinliğe çok sayıda diplomat katıldı.

Türkmenistan'da Diplomatlar Günü kutlandı
17 Şubat 2014 Pazartesi 16:03

Türkmenistan'da Diplomatlar Günü etkinliği düzenlendi. Türkmen Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde düzenlenen etkinliğe çok sayıda diplomat katıldı. Etkinliğe, Türkmenistan Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanı Yardımcısı Raşit Meredov bakanlık çalışanları, Türkmenistan’daki yabancı misyon şefleri ve basın mensupları katıldı. Meredov, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un gönderdiği mesajı okudu. Türkmen lider mesajında, bütün ülkeler ile karşılıklı çıkara dayalı ve eşitlik ilkesi ortamında ilişkilerini sürdürdüğünü kaydetti.

Konferansta, BAE Aşkabat Büyükelçisi Hasan Abdullah Al-Adab, Belarus Büyükelçisi Oleg Tabanyuhov, Almanya Büyükelçisi Wolfgang Brett konuşma yaptı.

Almanya Büyükelçisi Wolfgang Brett, konuşmasından sonra Meredov'a Almanya’da diplomatlar gününün olmadığını söylemesine karşılık, “Eğer Almanya da destek verirse, 'uluslararası diplomatlar günü’ için girişimde bulunabiliniriz” diye espri yaptı.

Türkmenistan,130’dan fazla ülke ile diplomatik ilişkileri tesis etti. Türkmenistan’ın 35 ülkede dış temsilciliği bulunurken, 41 ülke büyükelçilik veya konsolosluk ile Aşkabat’ta temsil ediliyor.CİHAN

Türkmenistan'da Diplomatlar Günü kutlandı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×