Tunus'ta ulusal uzlaşı çabaları

Tunus'ta Bin Ali'nin damadı hükümetle ekonomik uzlaşı anlaşması imzaladı.

Tunus'ta ulusal uzlaşı çabaları
05 Mayıs 2016 Perşembe 21:52

Tunus'ta devrik Cumhurbaşkanı Zeynelabidin Bin Ali'nin damadı Selim Şebub'un hükümetle ekonomik uzlaşı anlaşması imzaladığı bildirildi.

Anayasal bir kurum olan Hakikat ve Onur Heyeti Basın Sorumlusu Seyf Sudani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bin Ali'nin damadı Şebub'un heyetin başkentteki merkezine gelerek yetkililerle uzlaşı anlaşması imzaladığını söyledi.

Sudani, söz konusu anlaşmaya göre Şebub'un haksız kazançla elde ettiği tespit edilen mal varlıklarını devlete geri iade etmesi karşılığında Hakikat ve Onur Heyeti tarafından açılan 12 mahkeme davasından vazgeçileceğini kaydetti.

Tunus'ta 14 Ocak Devrimi sonrasında düzenlenen Geçiş Süreci Adalet Kanunu gereği Hakikat ve Onur Heyeti mali yolsuzluk davalarına ilişkin konularda tahkim ve uzlaşı yetkilerine sahip.
Geçen ayın ortalarında ulusal uzlaşı konuları ülkenin en önemli gündemi olarak kamuoyunda yer almıştı. Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi ve Nahda Hareketi Lideri Raşid el-Gannuşi toplumsal uzlaşının ivedilikle yapılması gerektiği konusunda açıklamalarda bulunmuştu.
Son olarak Gannuşi, toplumsal uzlaşıya dair yaptığı açıklamalarında, ülkenin muallakta olan konuları bir an önce sonlandırması ve yolsuzluk davaları başta olmak üzere geçmişten kalan sorunları sonuca bağlamasının zorunlu olduğu konusunu sık sık dile getirmişti.

Bin Ali'nin eski karısından olan kızıyla evli olan Selim Şebub, devrim sonrasında ülkeden ayrılmış ancak daha sonra 2014 yılında ülkeye geri dönmüştü.


Etiketler; #tunus

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×