Suud, füzelere karşı beş gemi aldı

Suudi Arabistan, ABD'den, 155 milyon dolar değerinde beş adet kısa menzilli gemi hava savunma sistemi satın aldı

Suud, füzelere karşı beş gemi aldı
12 Şubat 2016 Cuma 08:59

Son Haberler Logo

Ortadoğu'da üçüncü dünya savaşı ihtimalleri konuşulurken, bölge ülkeleri silah depolamaya devam ediyor. Son olarak Suudi Arabistan, füze savunma sistemleri için ABD'den beş adet gemi spariş etti. ABD Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan’a yaklaşık 155 milyon dolar değerindeki satışı onayladı.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı’nın, beş adet kısa menzilli gemi hava savunma sistemi MK 15 Phalanx CIWS ile bu sistemin teçhizatlarını, eğitimini ve lojistik desteğini de kapsayan 154 milyon 900 bin dolarlık silah satışını uygun gördüğü belirtildi.

ABD Kongresi’nin satış hakkında bilgilendirildiği ifade edilen açıklamada, satışın Suudi Arabistan hükümetinin talebi üzerine gerçekleştirildiği bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, “Onay verilen bu satış, Ortadoğu’da siyasi istikrar ve ekonomik ilerlemenin kaydedilmesinde önemli olan stratejik bölgesel bir partnerin güvenliğini geliştirmeye yardım ederek ABD’nin dış politika ve ulusal güvenliğine katkı sunacaktır” ifadesine yer verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×