Soçi’de, Yanukoviç ile Ban Ukrayna’yı konuştu

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Kış Olimpiyatları'nın açılış töreni için gittiği Rusya’nın Soçi şehrinde, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile bir araya geldi.

Soçi’de, Yanukoviç ile Ban Ukrayna’yı konuştu
07 Şubat 2014 Cuma 18:13

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Kış Olimpiyatları'nın açılış töreni için gittiği Rusya’nın Soçi şehrinde, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile bir araya geldi. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ban ve Yanukoviç'in ülkedeki durumu ele aldığı bildirildi.Yanukoviç, Ban'a ülkedeki çatışmaların sonlandırılması için her türlü çabayı sarf ettiklerini söyledi. Yanukoviç, şiddet ve gerginliğin daha fazla artmaması, sorunun yapıcı diyalogla çözülmesi için taraflar arasında dengeli bir siyaset izlediklerini dile getirdi.
Ukrayna hükümetinin 21 Kasım 2013'te Avrupa Birliği ile ortaklık anlaşmasını askıya aldığını açıklamasının akabinde protesto gösterileri başladı. Meclisin 16 Ocak’ta kabul ettiği ve Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in ivedilikle onayladığı özgürlükleri kısıtlayan torba yasası, toplumda büyük tepkiye yol açtı.19 Ocak’ta radikal grupların hükümet binalarına ele geçirmek istemesi sonucu çıkan olaylarda 3 eylemci hayatını kaybetti.

28 Ocak’ta Başbakan Mikolay Azarov’un istifası ve akabinde Ukrayna Parlamentosu’ndan tutuklu eylemcilerin şartlı affın çıkması da eylemleri bitirmedi.

Halen eylemlere devam eden farklı görüşteki muhalifler ve radikal gruplar; cumhurbaşkanının istifasını, erken cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri, köklü anayasa değişikliği, tutuklu eski Başbakan Yuliya Timoşenko dâhil siyasi tutukluların koşulsuz serbest bırakılmasını istiyor.
CİHAN

Soçi’de, Yanukoviç ile Ban Ukrayna’yı konuştu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×