Ses kaydını inceleyen şirket: Uzman değiliz, müşteri 50 dolarını geri alabilir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen “paraları sıfırlama” kaydının montaj olduğu şeklinde rapor veren Kaleidoscope Sound şirketi yeni bir açıklama yaptı.

Ses kaydını inceleyen şirket: Uzman değiliz, müşteri 50 dolarını geri alabilir
28 Şubat 2014 Cuma 12:58

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen “paraları sıfırlama” kaydının montaj olduğu şeklinde rapor veren Kaleidoscope Sound şirketi yeni bir açıklama yaptı. Açıklamada, çıkan haberlerin aksine, kendilerinin profesyonel bir ses laboratuvarı olmadığı belirtildi ve “Bu işi bize veren müşteri geri gelirse 50 dolarını geri alabilir.” denildi.

Şirketin facebook hesabından Randy Crafton imzasıyla yapılan açıklamada, “Bu; genç, işine bağlı ve çalışkan bir personelin yaptığı masum bir hatadır.” ifadelerine yer verildi. Personelin, Türkçe konuşabiliyor olsa gerçekte ne hakkında rapor vereceğini hemen anlayacağı vurgulandı. Crafton, sadece bu ses kaydından bir montaj olup olmadığının sorulduğunu ve kendilerinin de ‘evet’ cevabını verdiğini, fakat 5 farklı konuşmanın ardı ardına bir araya getirildiğini daha sonra öğrendiklerini ifade etti. Crafton, “Bu da bizim vardığımız sonuçla uyumlu.” dedi.

Kaleidoscope Sound adına yapılan açıklamada, “Bazı eklemelerin var olduğu gözlemimizi, bu kayıtların ‘gerçek’ olup olmadığı ya da içeriğini değiştirilip değiştirilmediğine dair bir teyit ya da yalanlama olarak anlaşılmasın. Bunun için çok özel kriminal bir ses laboratuvarı gerekir. Biz ise kayıt ve müzik yapımıyla ilgilenen ticari bir stüdyoyuz.” ifadelerine yer verildi.

Ses kaydı üzerinde yaptıkları 30 dakikalık inceleme için 50 dolar aldıklarını belirten şirket yetkilisi, “Müşteri stüdyomuza gelirse 50 dolarını geri alabilir.” dedi.

HABERDE İSMİ KULLANILAN UZMAN: KANDIRILDIM

Montaj haberinde uzman olarak görüşüne başvurulan Robin Lai, ses kaydıyla ilgili açıklamasının yanlış bilgilendirme yoluyla alındığını ve kendisinin kandırıldığını söyledi.

Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Türkçe bilmediğini ve kayıttaki diyaloğun içeriği konusunda yanlış bilgilendirildiğini belirten Lai “ Kayıtla ilgili açıklamamı çalıştığım şirket adına değil, kişisel olarak yaptım. Güvendiğim bir şahıs benden bir kartvizit aldı ve yazdığım dokümanın üzerine zımbalayarak sanki çalıştığım şirketten gibi gözüken sahte bir doküman oluşturdu.” diye konuştu. Dokümanda da yazıldığı gibi hızlı bir analiz yaptığını hatırlatan Lai, kendi amaçlarının hizmetine sokmak isteyen kişiler tarafından kandırıldığını ve ününü böyle utanç verici şekillerde kullanan bireyler hakkında yasal işlem başlatmayı düşündüğünü ifade etti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×