Rusya ve NATO füze kalkanına çözüm için çalışacak

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Brüksel’de NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile bir araya geldi.

Rusya ve NATO füze kalkanına çözüm için çalışacak
28 Ocak 2014 Salı 17:13

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Brüksel’de NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile bir araya geldi. Rusya ve NATO ilişkilerinin masaya yatırıldığı toplantıda Avrupa’da kurulması planlanan füze kalkanına çözüm üretilmesi için çalışılması konusunda mutabakata varıldı.

Görüşmede ikili ilişkilerin ileri taşınması gündeme alınırken, Suriye’nin kimyasal silahlarının imhası konusunda Rusya’nın önerisinin değerlendirileceği belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre zirvede Rusya-NATO arasında bulunan problemler ve diğer perspektifler ele alındı, Euro-Atlantik bölgesinde barış ve istikrarın sağlanması için ortak çabaya vurgu yapıldı.

Taraflar füze savunma sistemine çözüm bulunması için çalışılması, askeri konularda karşılıklı güven ve öngörülebilirliğin tesis edilmesi, terör, korsanlık, doğal afetlerle mücadele ve Afganistan’da işbirliğinin geliştirilmesinde mutabakata vardı.

Görüşmede Suriye’nin kimyasal silahlarının imhası dahil, bölgesel ve uluslararası sorunların masaya yatırıldığını ifade eden Bakanlık, yapıcı bir diyalog olduğuna değindi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×