Rus istihbaratı: Doku Umarov etkisiz hale getirildi

Rusya istihbarat teşkilatı Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov, Kafkas Emirliği terör örgütü lideri Doku Umarov’un etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Rus istihbaratı: Doku Umarov etkisiz hale getirildi
08 Nisan 2014 Salı 13:13

Rusya istihbarat teşkilatı Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov, Kafkas Emirliği terör örgütü lideri Doku Umarov’un etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Ulusal Terörle Mücadele Komisyonu’nda konuşan Bortnikov, gerçekleştirilen operasyonlarda 200 militanın da yakalandığını belirtti.

Bortnikov’un Umarov’un öldürülerek mi etkisiz hale getirildiği konusunda net açıklama yapmaması dikkat çekti. Rus basını ise FSB’nin açıklamasını Umarov’un öldürüldüğü şeklinde yorumladı.

Terörle mücadele çalışmaları ile ilgili bilgi veren Bortnikov, “2014’ün ilk çeyreğinde 33 terörle mücadele operasyonu yapıldı. 13 lider ve 65 militan yok edildi. 240’dan fazla militan da tutuklandı.” dedi.

Türkistan İslam Partisi ve Hizbut Tahrir gibi gruplarının Rusya’nın dört ayrı bölgesinde yoğunlaştığını kaydeden Bortnikov, “Moskova Bölgesi, Habarovsk, Başkortostan Cumhuriyeti ve Tuva bu bölgeler arasında yer alıyor.” bilgisini verdi.

Çeçen lider Ramazan Kadirov Mart ayının ortasında yaptığı açıklamada Umarov’un öldürüldüğünü iddia etmiş, ancak Rus istihbaratı bu bilgiyi doğrulamamıştı.

Çeçen milis grupları ile ilgili haberlerin yer aldığı Kavkas Center adlı internet sitesinde Umarov’un öldürüldüğü yönünde iddiaların yer aldığı belirtilmişti. Site Umarov’un yerine Ali Ebu Muhammed’in seçildiği bilgisini paylaştı.

Umarov’un öldürüldüğüne dair daha önce de bir çok kez iddiada bulunulmuştu.

Çeçen lider Ramazan Kadirov da Instagram’dan yaptığı değerlendirmede Umarov’un dönüşü olmayan bir yere gittiğini, teröristlerin sözcüsü olan sitede Doku Umarov’un öldürüldüğünün rapor edildiğini yazmıştı.

Umarov 2010’da 39 kişinin hayatını kaybettiği Moskova metrosuna yönelik terör saldırısını ve 2011’de da 36 kişinin hayatını kaybettiği Domodedovo Havalimanı’na yönelik terör saldırısını sorumluluğunu üstlenmişti. Umarov Soçi Kış Olimpiyatları’na yönelik saldırı yapacakları tehdidinde de bulunmuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×