Rum Yönetimi'nden 'Türkiye'ye seyahat etmeyin' çağrısı

Türkiye'nin elektronik vize uygulaması kapsamına aldığı ülkeler listesine Güney Kıbrıs’ı da eklemesi Rumları kızdırdı.

Rum Yönetimi'nden 'Türkiye'ye seyahat etmeyin' çağrısı
18 Nisan 2014 Cuma 16:08

Türkiye'nin elektronik vize uygulaması kapsamına aldığı ülkeler listesine Güney Kıbrıs’ı da eklemesi Rumları kızdırdı. Rum Yönetimi, Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği'nden (AB) Türkiye’ye müdahale etmelerini istedi ve vatandaşlarına, Türkiye’ye seyahat etmeme çağrısı yaptı.

Rum basını, Türkiye’nin yeni elektronik vize uygulamasını aslında sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlarına seyahat ambargosu” olarak gören Rum Yönetimi’nin, iki eksende hareket ettiğini yazdı.

Fileleftheros gazetesi, Rum Yönetimi’nin, BM’deki ve AB’deki daimi temsilcileri aracılığıyla bu iki örgütü bilgilendirdiğini ve meseleye müdahale etmelerini istediğini belirtti. Gazete, Rum Dışişleri Bakanlığı’nın da açıklama yayınlayarak Rum vatandaşlarından, bu yeni uygulama ile Türkiye’ye seyahat etmemelerini istediğini kaydetti.

Gazete, Türkiye’nin 10 Nisan itibarıyla yürürlüğe koyduğu yeni uygulamada, vize gerektiren ülkeler listesinde Güney Kıbrıs’ın “Kıbrıs Cumhuriyeti” olarak değil, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ismiyle yer aldığına vurgu yaptıktan sonra aynı listede Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin KKTC kısaltmasıyla yer aldığına dikkat çekti ve bunun iki devlete göndermede bulunduğunun altını çizdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×