Putin’den telefon diplomasisi; düşmanlıklar başlamasa uçak düşmezdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Malezya Havayolları’na ait yolcu uçağının Ukrayna’nın doğu bölgesinde düşürülmesi ve 298 kişinin hayatını kaybettiği feci kaza ile ilgili yoğun bir telefon diplomasisi gerçekleştirdi. Almanya Şansölyesi...

Putin’den telefon diplomasisi; düşmanlıklar başlamasa uçak düşmezdi
21 Temmuz 2014 Pazartesi 10:48

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Malezya Havayolları’na ait yolcu uçağının Ukrayna’nın doğu bölgesinde düşürülmesi ve 298 kişinin hayatını kaybettiği feci kaza ile ilgili yoğun bir telefon diplomasisi gerçekleştirdi.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Avustralya Başbakanı Anthony Abbott ile telefon görüşmesi yapan Putin, kameranın karşısına geçip temasları hakkında bilgi verdi.

Ukrayna’nın doğu bölgesinde sağlanan ateşkesin 28 Haziran’da sona erdirilmesinin büyük hata olduğunu savunan Rus lider, “Ukrayna’da düşmanlıklar yeniden başlamasa idi, bu trajedinin yaşanmayacağından eminim.” eleştirisi getirdi.

Moskova’nın doğu Ukrayna’da yaşanan askeri çatışmanın sona ermesi ve barış görüşmelerinin başlaması için elinden geleni yapmaya hazır olduğuna değinen Putin, diplomatik yollarla müzakerelerin başlaması gerektiğine dikkat çekti.

Kazanın siyasi kazanımlar için kullanılmamasının önemine değinen Putin, bunu yapmaya kimsenin hakkı olmadığını vurguladı. Rus lider, “Bu tür olaylar insanları bölmez, birleştirir… Kazanın araştırılmasında görev yapacak uluslar arası uzman ekibin güvenliği için her türlü imkan sağlanmalı.” çağrısında bulundu.

Putin, Hollande ile görüşmesinde uçak kazası ile ilgili uluslar arası kapsayıcı bir araştırmanın bir an önce başlatılmasını ele aldı ve Ukrayna’da Almanya ve Fransa’nın dahil olduğu Temas Grubu’nun çalışmalarına başlamasını talep etti.

Putin, Cameron’la görüşmesinde de kaza ile ilgili uluslar arası araştırmalar tamamlanmadan siyasi ya da aceleci sonuçlara varmaktan kaçınmak gerektiğine dikkat çekti. Kremlin’den yapılan açıklamada Putin, kazanın araştırılmasında üzerlerine düşen desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti. İki lider Ukrayna krizinin sadece barış yolu ile çözülebileceğine vurgu yaptı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×