Pakistan hükümetinden orduya operasyon talimatı

Pakistan’da ordu, hükümetin talimatı ile ülkenin Kuzey Veziristan bölgesinde aşırıcı militanlara yönelik kapsamlı operasyon başlattı. Zarb-ı Azb adı ile başlatılan operasyonlarda bölgenin bütün sınırlarının kuşatıldığı, Afganistan’dan...

Pakistan hükümetinden orduya operasyon talimatı
16 Haziran 2014 Pazartesi 01:58

Pakistan’da ordu, hükümetin talimatı ile ülkenin Kuzey Veziristan bölgesinde aşırıcı militanlara yönelik kapsamlı operasyon başlattı. Zarb-ı Azb adı ile başlatılan operasyonlarda bölgenin bütün sınırlarının kuşatıldığı, Afganistan’dan da yardım istenildiği belirtildi.

Kapsamlı operasyonunun sebebi olarak, liman şehri Karaçi’de miltanlar tarafından gerçekleştirilen ve 27 güvenlik görevlisinin öldüğü havaalanı saldırısı gösterildi. Pakistan ordusu bilgilendirme merkezi, (ISPR) askerlerin yavaş yavaş bölgeye gireceğini kaydetti. Birçok kampın bulunduğu belirtilen bölgede sivil halkın başka bölgelere nakledileceği ve yerel yönetimler ile beraber çalışılacağı duyuruldu. Ayrıca bölgede teslim olmak isteyen militanlar için teslim olma noktalarının oluşturulacağı açıklandı.

Yerli ve yabancı militanlara yapılacak operasyonda Afganistan’a kaçışları engellemek için Kabil'den yardım istendi. Sınırı bloke etmeleri ve hiçbir militana geçiş izni verilmemesi talebinde bulunulduğu belirtildi. Yetkililerin yaptığı açıklamada, 25 bin ila 30 bin askerin katılımı ile operasyonun gerçekleştirileceği ancak tam sayının gizli tutulduğu ifade edildi.

Pakistan’da hükümet ile Pakistan Talibanı olarak bilinen Tahriki Taliban Pakistan (TTP) arasında yapılan barış görüşmeleri sonuçsuz kaldı. Ülkede son zamanlarda TTP ve onun şemsiyesi altında bulunan örgütlerin düzenlediği kanlı saldırılar müzakereleri çıkmaza sokmuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×