Pakistan eski Cumhurbaşkanı yolsuzluktan hakim karşısına çıkıyor

Pakistan eski Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari, hakkında açılan 5 dava sebebiyle hakim karşısına çıkacak.

Pakistan eski Cumhurbaşkanı yolsuzluktan hakim karşısına çıkıyor
08 Ocak 2014 Çarşamba 18:33

Pakistan eski Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari, hakkında açılan 5 dava sebebiyle hakim karşısına çıkacak. Pakistan’ın en çok satan günlük gazetesi Dawn’ın haberine göre Zerdari’nin yarın, hakkında açılan rüşvet ve yolsuzluk davalarının görüleceği Ticaret Mahkemesi'ne çıkacağı kaydedildi.
Haberde eski devlet adamının sözcüsü Farhatullah Babar'ın, güvenlik problemlerinden dolayı mahkemeden zırhlı araç ve yol güvenliği talep ettiği belirtildi. Babar ayrıca, Zerdari'nin mahkemeye gelmeyeceği yönündeki söylentileri kabul etmedi.
8 Eylül 2013’de görevi sona eren Zerdari hakkında rüşvet alma, kaçak yapılaşma ve yolsuzluk suçları iddiası ile ilgili 5 ayrı dava açılmıştı.
Pakistan’da 2012 yılında, eski Başbakan Yusuf Rıza Gilani, o dönem görevde olan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari hakkındaki yolsuzluk davalarının açılmasını engellediği için Anayasa Mahkemesi, Gilani hakkında 1 dakikalık sembolik olarak tutuklanmasına karar vermişti.
Anayasa Mahkemesi Gilani’nin başbakanlığı yapma hakkını yitirdiğini ve buna bağlı olarak başbakanlık görevinin düşürüldüğünü ilan etmişti. Pakistan seçim komisyonu ise yargıtayın kararına uyarak Gilani’nin 26 Nisan 2012 tarihinden itibaren milletvekilliğine son vermişti.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×