Obama’dan eski bakanı Gates’e Afganistan cevabı

ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan konusunda kendisine ağır eleştirilerde bulunan eski Savunma Bakanı Robert Gates’e cevap verdi.

Obama’dan eski bakanı Gates’e Afganistan cevabı
14 Ocak 2014 Salı 06:13

ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan konusunda kendisine ağır eleştirilerde bulunan eski Savunma Bakanı Robert Gates’e cevap verdi. Afganistan’daki misyonlarına olan inancının sürdüğünü ifade eden Obama, hayatını kaybeden askerler ve savaşın maliyetine dikkat çekerek çekilme stratejisinin arkasında durdu.

Obama, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy Brey ile düzenlediği basın toplantısı sırasında konuya ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı. Gates'in Savunma Bakanı olarak iyi bir iş çıkardığını dile getiren Obama, “Kendisinin belirttiği gibi ben, o ve geri kalan ulusal güvenlik ekibimin Afganistan’da ele aldığı strateji doğruydu ve bunu uygulamaya devam ediyoruz” dedi.

Kan dökülen ve servetin harcandığı bir başka ülkeye asker gönderilmesinden dolayı Başkomutan olarak kendisine sıklıkla ‘bu stratejiyi nasıl düzeltebilirim?’ sorusunu sorduğunu ifade eden Obama, Afganistan’da ABD askerlerinin stratejisinin arkasında durdu. Obama, “Ele aldığımız strateji ile bu yılın sonunda Afganistan’daki operasyonu sona erdireceğiz. Afgan halkına yardımda bulunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Obama, savaşın hiçbir zaman kolay olmadığını ve bu sürece dahil olan herkesin bunu anladığına inandığını vurguladı. Gates’in iyi bir arkadaşı olduğunu ve kendisine hizmetlerinden dolayı her zaman minnettar olacağını ifade etti.

Obama ve önceki Başkan George W. Bush döneminde Savunma Bakanlığı yapan Gates, yarın piyasaya çıkması beklenen "Duty: Memoirs of a Secretary at War" (Görev: Savaştaki Bir Bakanın Anıları) adlı kitabında Beyaz Saray yönetimine ağır eleştirilerde bulunuyor. Gates kitabında Başkan Obama’nın bu savaşı kendi savaşı olarak görmediği ve kendisi için tek önemli şeyin oradan çıkmak olduğu ifadelerine yer verdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×