NATO: Müttefikler güçlü dayanışma içinde

Rus askerlerinin Kırım’ı işgali üzerine Polonya’nın çağrısıyla toplanan NATO müttefikleri, “Bu gelişmeler, Avrupa-Atlantik bölgesinin güvenlik ve istikrarı için doğrudan ve ciddi etkilere sebep oluyor.

NATO: Müttefikler güçlü dayanışma içinde
04 Mart 2014 Salı 19:33

Rus askerlerinin Kırım’ı işgali üzerine Polonya’nın çağrısıyla toplanan NATO müttefikleri, “Bu gelişmeler, Avrupa-Atlantik bölgesinin güvenlik ve istikrarı için doğrudan ve ciddi etkilere sebep oluyor.” açıklamasını yaptı.

Uluslararası toplumun yaptığı sürekli çağrılara rağmen Rusya’nın, Ukrayna’nın egemenliği, toprak bütünlüğü ve kendi uluslararası taahhütlerini ihlal ettiğini vurgulayan Kuzey Atlantik Konseyi, bu ciddi kriz karşısında müttefiklerin güçlü dayanışma ruhu içinde bir arada olduğunu belirtti.

Toplantının ardından yapılan açıklamada, bu krizin İttifak’ın güvenliğine etkilerinin değerlendirmeye devam edileceği; Ukrayna ve Rusya ile temasların da süreceği kaydedildi.

Polonya hükümeti, Kuzey Atlantik Konseyi'nin, Washington Anlaşması'nın 4. maddesi çerçevesinde toplanmasını istemişti. NATO'nun 4. maddesi çerçevesinde bir üye ülke ulusal güvenliği, toprak bütünlüğü ya da bağımsızlığının tehlike altına girdiğini düşünmesi halinde istişareler için diğer üye ülkeleri toplantıya çağırabiliyor.


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×