Myanmar'da Rohingyalar Danışma Komisyonu toplandı

"Sorunlarımız yıllardır uluslararası alanda"

Myanmar'da Rohingyalar Danışma Komisyonu toplandı
05 Eylül 2016 Pazartesi 15:00

Myanmar'da eski Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan'ın başkanlığını yaptığı Arakanlı Müslümanlar (Rohingyalar) Danışma Komisyonu, ilk toplantısını yaptı.

Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii, Yangon kentindeki Ulusal Uzlaşı ve Barış Merkezi'nde düzenlenen toplantıda, Rohingya konusunun ülkenin iç meselesi olmadığını söyledi.

Komisyonun kurulmasıyla ülke içindeki meselelerin uluslararası alana taşındığına dair iddiaların gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Suu Çii, "Sorunlarımız uzun yıllardır uluslararası alanda." ifadesini kullandı.

Komisyon üyelerinin yarın Arakan (Rakhine) eyaletini ziyaret etmeleri bekleniyor.

Suu Çii'nin ofisinden 24 Ağustos'ta yapılan açıklamada, "bölgedeki uzatmalı konuların çözümü için" dokuz üyeli bir danışma komisyonu kurmak üzere Kofi Annan Vakfı ile anlaşma imzalanacağı belirtilmişti. Ganalı diplomat Annan'ın başkanlığını yürüttüğü komisyonda, temel hizmetlere erişim, temel hakların güvence altına alınması ve sorunlu eyaletlerdeki halkın güvenliği, insani konular ile kalkınmanın ele alınacağı kaydedilmişti. Komisyonun, istişareler sonrasında elde ettiği bulgular konusunda Myanmar hükümetine tavsiyelerini sunması ve bir yıl içinde konuyla ilgili raporunu yayımlaması bekleniyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×