Musul’daki Türk konsolosluğu baskını Çin medyasında

Irak'ın Musul şehrini dün ele geçiren Irak-Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Musul'daki Türk Konsolosluğu'na yaptığı baskın Çin medyasında flaş haber olarak yer aldı.Çin medyası, Irak'ın Musul kentinde bulunan Türkiye Başkonsolosluğu'nun...

Musul’daki Türk konsolosluğu baskını Çin medyasında
11 Haziran 2014 Çarşamba 20:03

Irak'ın Musul şehrini dün ele geçiren Irak-Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Musul'daki Türk Konsolosluğu'na yaptığı baskın Çin medyasında flaş haber olarak yer aldı.

Çin medyası, Irak'ın Musul kentinde bulunan Türkiye Başkonsolosluğu'nun bugün militanlar tarafından işgal edildiği bilgisine yer verdi.

Bağdat mahreçli haberinde Çin’in resmi Xinhua ajansı, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani başkanlığındaki Kürdistan Yurtseverler Birliği partisinin resmi internet sitesine dayandırdığı haberinde, ‘’Irak ve Levant (Suriye) İslam Devleti (ISIL) teröristleri, konsolosluğun kontrolünü ele geçirdi ve konsolosluk personeli ve korumaları gözaltına aldı.’’ dedi.

Çin medyasında ayrıca, Musul'daki birçok stratejik noktayı ele geçiren Irak Şam İslam Devleti Örgütü (IŞİD) Türkiye Konsolosluğu'na girerek Başkonsolos Öztürk Yılmaz ve konsoloslukta görevli tüm diplomatları rehin aldığı bilgisine yer verildi.

Örgütün, 40 Özel Harekât Polisi'nin koruduğu konsolosluk binasına 900'den fazla militan ile baskın yaptığına dikkat çekilirken, Türkiye'nin Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz'ın konvoyunun da Eylül 2013 ve Mayıs 2014 bombalı saldırılara uğradığı hatırlatıldı.

Dün 32 TIR şoförünün rehin alınmış olmasıyla en az 80 Türk'ün IŞİD'in elinde rehin olduğu belirtildi.

Haberde ayrıca Musul’un, Iraklı güvenlik güçleriyle kanlı çatışmaların ardından geçen hafta aralarında ISIL’ın da olduğu militan grupların kontrole geçtiği belirtildi.

2003'te Irak'ın ABD işgalinden beri başkenti Musul olan ve çoğunluğu Sünnilerden oluşan Ninova eyaletinin isyancı gruplar için bir kale olduğu da ifade edildi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×