Meksika'da kaybolan öğrenciler için protesto

Öğrencilerin kaybolmalarının ikinci yılında protesto düzenlendi

Meksika'da kaybolan öğrenciler için protesto
27 Eylül 2016 Salı 10:46

Meksika binlerce kişi, ülkenin güneyindeki Guerrero eyaletinde 2014 yılında kaybolan 43 öğrenci için gösteri düzenledi.
Başkent Meksiko'da bir araya gelen binlerce protestocu öğrencilerin bulunmasını talep etti.
Öğrenci ve öğretmen sendikaları da kayıp öğrencilerin yakınlarına destek için gösteriye katıldı.
Kayıp öğrencilerden birinin kız kardeşi Lourdes Caballero Sanchez, öğrenciler bulunana kadar mücadelelerinin süreceğini belirterek, "İnsanlar için barış yoksa hükümet için de olmayacak." ifadesini kullandı.
Guerrero'ya bağlı Iguala kentinde 26 Eylül 2014'te öğretmenlerin çalışma koşullarını protesto eden öğrenciler ile polis arasında çıkan çatışmada, polisin öğrencileri taşıyan araçlara ateş açması sonucu 6 kişi yaşamını yitirmiş, 25 kişi yaralanmıştı. Çatışmaların ardından 43 öğrenci, zorla araçlara bindirilirken görülmüştü.
Ülkede protestolara neden olan olayın ardından kentten kaçan eski Iguala Belediye Başkanı Jose Luis Abarca ile eşi Maria de los Angeles Pineda, 4 Kasım'da Meksiko'da yakalanmış, mahkeme tarafından organize suç işlemek, cinayet ve adam kaçırmak suçlarından tutuklanmıştı.
Hükümet, öğrencilerin polis tarafından uyuşturucu karteline teslim edildiğini, kartel üyelerinin de öğrencileri öldürüp cesetlerini Cocula'daki çöp alanında yaktığını açıklamıştı. Amerika İnsan Hakları Komisyonu (IACHR) tarafından atanan uluslararası uzmanlar ise hükümetin açıkladığı senaryonun doğru olamayacağını savunmuş ve soruşturmada ciddi boşluklar olduğuna dikkati çekmişti. Uzmanlar, insan bedenini küle çevirecek boyutta bir ateşin çöplükte yakılamayacağına işaret etmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×