Mandela'nın cenaze töreninde Obama’ya alkış, Zuma’ya protesto

Nelson Mandela’nın yağmur altında devam eden anma töreninde onbinlerce Güney Afrikalı, konuşmak için sahneye çıkan ABD Başkanı Barack Obama’yı alkışladı.

Mandela'nın cenaze töreninde Obama’ya alkış, Zuma’ya protesto
10 Aralık 2013 Salı 15:58

Nelson Mandela’nın yağmur altında devam eden anma töreninde onbinlerce Güney Afrikalı, konuşmak için sahneye çıkan ABD Başkanı Barack Obama’yı alkışladı. İsminin anons edilmesiyle Devlet Başkanı Jacop Zuma’yı protesto eden seyirciler, ev sahibi devlet başkanını onlarca misafir lider yanında mahcub etti.

Sahneye çağrılmasıyla Bill Clinton, George Bush ve diğer liderlerin ayakta alkışladığı Barack Obama, "Bugün sizinle beraber olmak benim için bir onurdur. Mandela’nın hayatının benzeri yaşanmamıştır. Bütün insanlık, dünya, Mandela’yı bizimle paylaştığınız için size müteşekkir. O’nun mücadelesi sizin mücadeleniz. O’nun zaferi, sizin zaferiniz. Mandela, 20. yüzyılın son büyük kurtarıcılarındandı. Hayatını demokrasiye ve kanunlara adadı ve hak ettiği sevgiyi kazandı. Onu çok seviyoruz. O bizim gibi etten ve kandan bir insandı, oğul ve babaydı, bu yüzden ondan çok şey öğrendik. Mandela tarihteki yerini aldı." sözlerini sarfetti.

Obama’nın konuşmasının ardından sahneye Brezilya lideri Dilma Rouseff çıktı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×