Malezya’nın kayıp uçağındaki sır perdesi aralanamıyor

Malezya Havayolları’na ait MH370 sefer sayılı yolcu uçağının 8 Mart’ta Kuala Lumpur’dan Pekin’e giderken radardan kaybolmasının ardından bugüne kadar net bir bilgiye ulaşılamamasından dolayı uçağın sır perdesi aralanamıyor.

Malezya’nın kayıp uçağındaki sır perdesi aralanamıyor
28 Mart 2014 Cuma 17:23

Malezya Havayolları’na ait MH370 sefer sayılı yolcu uçağının 8 Mart’ta Kuala Lumpur’dan Pekin’e giderken radardan kaybolmasının ardından bugüne kadar net bir bilgiye ulaşılamamasından dolayı uçağın sır perdesi aralanamıyor.

Uçağın Hint Okyanusu’nun güneyi, Avustralya’nın ise batısındaki bölgeye düştüğünü açıklayan Malezya, dünya kamuoyunun beklediği tatmin edici cevapları henüz vermiş değil. Uçağın düştüğü söylenen bölgede enkaza ait olabileceği düşünülen parçaların görüntülenmesine rağmen bunların kayıp uçağa ait olduğuna yönelik bir delil hala ortaya konulamadı. Dolayısıyla gerek yolcu yakınlarının, gerekse dünya kamuoyunun, uçağın enkazının bulunamaması nedeniyle kafaları karışık.

Son olarak bugün Avustralyalı yetkililer, MH370 için arama çalışması yapılan yeni bölgede havadan 11 cisim tespit edildiğini, ancak bu cisimlerin denizden de doğrulanması gerektiğini belirterek, bunun yarından önce yapılamayacağını bildirdi. Avustralyalı yetkililer ayrıca radar verileri üzerinde yapılan yeni analizin, uçağın sanıldığından daha hızlı gittiğini gösterdiğini dolayısıyla yeni arama çalışmalarının mevcut arama çalışmalarının sürdüğü Avustralya'nın Perth kentinin 2500 kilometre güneybatısından, 1100 kilometre kuzeydoğusuna kaydırıldığını açıkladı.

Bu arada Tayland uydusunun da mevcut aramaların yapıldığı bölgede 2 metreden 15-16 metreye kadar en az 300 yüzen cisim keşfettiği ve bunları Malezya’ya bildirdiği açıklandı. Bu parçaların kayıp uçağa ait olup olmadığının anlaşılmasının 2 gün sürebileceği belirtiliyor.

Japonya da aynı bölgede yüzen 10 cisim görüntülendiğini duyurdu.

Bu bölgede ilk kez hafta başında Fransız uyduları 122 yüzen cisim fark etmiş ancak kötü hava şartları nedeniyle parçalara ulaşılamamıştı.

Öte yandan kayıp uçaktaki 227 yolcudan 154 Çinli için Pekin yönetimi arama çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, Çin'e ait bir gemi ve bir uçağın Avustralya tarafından belirlenen yeni arama bölgesinde çalışmalara başladığını söyledi. Hong, yakın zamanda bu bölgeye 2 geminin daha ulaşacağını ve 3 geminin de Hint Okyanusu'nun doğusunda arama yapmakta olduğunu bildirdi. Aden Körfezi’ne deniz korsanlarıyla mücadele için gitmekte olan Çin’in 17. Deniz eskort gemisinin de kayıp uçağı arama çalışmalarına katılması için Hint Okyanusu’nun güneyine yönlendirildiği kaydedildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×