Makedonya'da büyük çatışma : Çok sayıda ölü var

Makedonya'nın Kumanova kasabasında polislerle ve silahlı bir grup arasında çıkan çatışmada 8 polis yaşamını yitirirken 37 polis yaralandı ve 14 terörist öldü.

Makedonya'da büyük çatışma : Çok sayıda ölü var
11 Mayıs 2015 Pazartesi 09:34

 Makedonya’da 8 polis hayatını kaybetti, 37 polis yaralandı, 14 terörist ölü ele geçirildi

Makedonya İçişleri Bakanlığı sözcüsü İvo Koteski yaptığı basın toplantısında Kumanova'da yürütülen silahlı çatışmalar hakkında son bilgileri paylaştı. Makedonya Polisinin silahlı grupa karşı yürüttüğü operasyon sonucu 8 polisin yaşamını yitirdiğini, 37 polisin yaralı olduğunu belirtti.

"Diva Naselba" bölgesinde zor şartlar altında yürütülen operasyonda 14 teröristin ölü olarak ele geçirildiğini,  terörist grubun Kosova vatandaşı 5 kişilik lider kadrosunu tespit ettiklerini ve bunlardan 3 kişinin polis güçlerine teslim olduklarını söyledi.

İvo Koteski, şiddetli çatışmalardan sonra gizlendikleri yerlerden çıkarak 30'un üzerinde teröristin beyaz bayrak açarak teslim olduğunu da ifade etti. Bölgede evlerin aranmasına devam edildiğini söyleyen İvo Koteski, teröristlerden ölü sayısının artabileceğini de hatırlattı. Şimdiye kadar sivil vatandaşlardan hayatını kaybetmiş veya yaralanmış kişiler hakkında bilgiye ulaşmadıklarını da açıkladı.

Makedonya hükümeti ölen polisler için 2 gün yas ilan ederken, Moskova ziyaretini yarıda kesen Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov olayların ciddiyetini göz önünde bulundurarak Milli Güvenlik Kurulunu toplantıya çağırdı.

Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski de düzenlediği basın toplantısında, olaylardan dolayı hayatının en zor 2 gününü yaşadığını ifade ederken operasyonun 28 saat sürdüğünü ve 8 bin kişinin ölümü engellendiğini söyledi. Polis güçlerinin, devlet ve kamu binalarına saldırı planladıkları 40'ın üzerinde iyi silahlı bir grupla karşı karşıya geldiğini açıkladı.

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×