MAFTAA Başkanı: Gergin ve antidemokratik manzara üzüntü verici

ABD'nin Orta Atlantik bölgesinde yaşayan Türklere hizmet veren derneklerin oluşturduğu çatı organizasyonu Orta Atlantik Türkî Amerikan Dernekleri Federasyonu (MAFTAA), son günlerde Türkiye’de yaşananlara yönelik basın açıklaması yaptı.

MAFTAA Başkanı: Gergin ve antidemokratik manzara üzüntü verici
14 Şubat 2014 Cuma 16:43

ABD'nin Orta Atlantik bölgesinde yaşayan Türklere hizmet veren derneklerin oluşturduğu çatı organizasyonu Orta Atlantik Türkî Amerikan Dernekleri Federasyonu (MAFTAA), son günlerde Türkiye’de yaşananlara yönelik basın açıklaması yaptı. MAFTAA Başkanı Mahmut Yeter, Türkiye’deki gergin ve antidemokratik manzaranın kendilerini fazlasıyla üzdüğünü söyledi.

Türk toplumunun yakın ilgi gösterdiği ve federasyona bağlı yöneticilerin katılımı ile Amerikan Türk Dostluk Derneği'nde (ATFA) yapılan açıklamada 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası hükümet yetkililerinin Hizmet Hareketi’ni hedef göstermesinden duyulan rahatsızlık dile getirildi. Federasyona bağlı dernekler adına konuşan Başkan Mahmut Yeter, "Hizmet camiasının faaliyetlerinden bugüne kadar her fırsatta övgüyle bahseden Sayın Başbakan ve hükümet yetkililerinin, 17 Aralık operasyonundan sonra örgüt, çete, paralel devlet ve haşhaşi gibi benzeri ağır ifadeler kullanması ayrıca üzüntü vericidir." ifadelerini kullandı.

Son dönemde medyaya yönelik artan baskılar, yabancı basın mensuplarının hükümeti eleştirmesi sebebiyle sınır dışı edilmesi, internete getirilmek istenen yasaklar, yasa dışı telefon dinlemeleri ve bürokraside toplu tasfiyelerin demokratik ülkelerde görülmeyecek uygulamalar olduğuna dikkat çeken Yeter, yaşananların son yıllarda elde edilen demokratik, sosyal ve ekonomik kazanımları tehlikeye soktuğunu ifade etti.

Anayasal düzen, güçler ayrılığı, yargının bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğünün riske girmemesi adına cumhurbaşkanlığı dahil tüm sorumluluk makamlarını göreve davet ettiklerini belirten Yeter, "Aksi halde son zamanlarda görüldüğü üzere ülkenin huzuru, istikrarı ve ekonomisi büyük risk altına girecektir. Bir ülkede hukuku işlemez hale getirmek uluslararası güveni zedeler ve yabancı sermaye böyle bir ortamda yatırım yapmakta tereddüt edebilir. İş dünyasını temsil eden TÜSİAD ve TUSKON gibi kuruluşların dile getirdiği bu yönde kaygıları haklı ve yerinde buluyoruz." dedi.

Toplumun farklı kesimlerini ötekileştirici ve düşmanlaştırıcı ifadeler kullanmanın sadece toplumsal kutuplaşmaya sebep olacağını vurgulayan Yeter, toplumdaki şüphe ve kaygıların izale edilmesi adına yolsuzluk ve rüşvet iddialarının sonuna kadar üzerine gidilmesi gerektiğini dile getirdi. Yeter, "Hareketin fikir mimarı muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi, hayatını Allah rızasına ve Türkiye sevdasına adamış bir ilim ve fikir adamıdır. Herhangi bir maddi çıkar ve siyasi hedef gütmediğini mütevazi yaşantısı ile ispat eden Türkiye’nin yetiştirdiği bu önemli değere şu anda burada tekrar etmeyi terbiyemize sığdıramadığımız ifadelerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bazı AK Partililer tarafından kullanılması bizi derin hayal kırıklığına uğratmıştır." dedi.

Gergin ortamın bir an önce son bulması gerektiğine vurgu yapan Yeter, "Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunmaya çalışan, bu noktada Amerikan toplumu ve yetkilileri tarafından takdir edilen, her fırsatta övgüyle bahsedilen bir kurum olarak her kesimi kucaklayıcı ve uzlaştırıcı bir tavır sergilenerek ülkedeki gergin ortamın yumuşatılması gerektiği inancını taşıyoruz." ifadelerini kullandı.

ABD'de yaşayan Türkî toplum mensuplarına hizmet eden derneklerin bir araya gelerek oluşturduğu Orta Atlantik Türkî Amerikan Dernekleri Federasyonu (MAFTAA), Amerikalılara Türk kültürü, tarihi, gelenek ve göreneklerini tanıtmak amacıyla Türkiye gezisi, Türkçe, yemek pişirme dersleri ve eyalet resepsiyonu gibi faaliyetler organize ediyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×