Lavrov: Ukrayna’da çözüm ve Boeing soruşturması engelleniyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’da çözüm sürecinin ve Donetsk bölgesinde düşürülen Malezya Havayollarına ait yolcu uçağı ile ilgili soruşturmanın engellendiğini açıkladı. Duşanbe’de Tacikistan Dışişleri Bakanı...

Lavrov: Ukrayna’da çözüm ve Boeing soruşturması engelleniyor
30 Temmuz 2014 Çarşamba 16:23

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’da çözüm sürecinin ve Donetsk bölgesinde düşürülen Malezya Havayollarına ait yolcu uçağı ile ilgili soruşturmanın engellendiğini açıkladı.

Duşanbe’de Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirociddian Asalanov’la birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında sorularını yanıtlayan Lavrov, “Rusya, 17 Nisan Cenevre anlaşmasının ve ve 2166 sayılı Malezya uçağı ile ilgili BM Güvenlik Konseyi kararının uygulanması için elinden geleni yapmaya devam edecek…” dedi.

Ukrayna’da devam eden silahlı çatışmayı ele aldıkları bilgisini veren Lavrov, “Kararların uygulanması yapay engellerle karşılaşıyor. Ukrayna’da tüm bölgeler için kabul edilebilir çözüme ulaşmak ve akan kanın derhal durması için müzakerelere başlanması konusunda hemfikiriz…” ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise ABD Başkanı Barack Obama’nın Boeing soruşturmasında işbirliği yapmadığı gerekçesi ile Rusya’ya yönelik eleştirilerine tepki gösterdi.

Obama’nın açıklamalarını şaşırtıcı bulduklarını ifade eden Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, “Rusya, düşürülen Malezya uçağı ile ilgili uluslar arası soruşturma yapılmasını ilk talep eden ülke. ABD herhangi bir somut delil ortaya koymadan, sosyal medyada yer alan haberler üzerinden Rusya’yı suçlamaya devam ediyor.” eleştirisi getirdi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×