Kur'an-ı Kerim Yaktığı Söylenen Kadına İftira Atıldığı Ortaya Çıktı

Afganistan'da Kur'an-ı Kerim yaktığı söylenerek linç edilen ve yakılarak öldürülen genç kadının iftiraya uğradı ortaya çıktı.

Kur'an-ı Kerim Yaktığı Söylenen Kadına İftira Atıldığı Ortaya Çıktı
23 Mart 2015 Pazartesi 20:49

Afganistan'ın başkenti Kabil'de yüzlerce kişi, Kur'an-ı Kerim yaktığı yalanıyla genç bir kadının linç edilerek yakılmasını protesto etti. Genç kadının iftiraya uğradığının ortaya çıkmasıyla protestocuların öfkesi bir kat daha arttı.

'SEN AMERİKAN AJANISIN'

Feci hadise öncesini belli eden bir görüntüde ise öfkeli kalabalık, linç etmek için dışarı çıkartmaya çalıştıkları masum bayan Ferhunde Muhammed'e, 'Sen Amerikan ajanısın' diye bağırıyor. 'Sen Amerikan ajanısın. Sen Kur'an yakmışsın. Çık dışarı!' diye bağırılınca rahatsız olan genç kadın, 'Ben Kur'an yakmadım. Senin de Amerika'nın da…' diye yanıt veriyor.

'KIZIM HEM DİNDAR HEM DE 'HAFİZE'YDİ'

Acılı baba Muhammed Nadir ise kızı Ferhunde'ye iftira atıldığını, ilahiyat fakültesinde okuyan Ferhunde'nin üstelik hem dindar hem de 'hafize' olduğunu açıkladı. Muhammed Nadir, Ferhunde'nin muska yazan bir Afganlıya, 'yaptığının doğru olmadığını' söylemesi üzerine, muska yazan kişi sebebi ile kızına iftira atıldığını söyledi.

PROTESTOCULARIN ÖFKESİ BÜYÜK

Yüzlerce Afganistanlı, 27 yaşındaki Ferhunde Muhammed'in katledilerek yollarda sürüklenip ateşe verilmesini bugün başkent Kabil'deki Şahe Doşemsire Camii önünde protesto etti. Protestocular, zanlıların en ağır biçimde cezalandırılmasını istedi.

'HEPİMİZ FERHUNDE'YİZ'

Milli Birlik Partisi'nin düzenlediği yürüyüşe gelen yüzlerce kadın, yüzlerine Ferhunde maskesi takarak, 'Hepimiz Ferhunde'yiz' sloganları attı.

'FERHUNDE'Yİ ÖLDÜREN CEHALET ATEŞİYDİ'

'Ferhunde'yi öldüren bilgisizlik ateşiydi' görüşünde toplanan protestocular, suçluların bulunarak en ağır biçimde cezalandırılmasını istek etti. Ayrıca vatandaşlar, suçluların halkın önünde cezalandırılmaması şeklinde 'kadın cinayetlerinin gittikçe artacağı' uyarısında bulundu.

'KANINI YERDE BIRAKMAMAMIZ GEREKİYOR'

Protestoya gelen Senato üyesi Bilkis Roşen, 'İslam adına feci biçimde katledilen Ferhunde'nin ölümünü kınamak için toplandık. Ferhunde'nın hakkını savunmamız ve kanını yerde bırakmamamız gerekiyor.' dedi.

ÖLDÜRÜLDÜĞÜ YERDE AĞAÇ DİKİLDİ

Bahare Hamidi isimli yurttaş ise devletin Ferhunde'nin ölümünü önemli bir biçimde araştırması gerektiğini belirterek tüm faillerin cezalandırılmasını istek etti. Protesto sonunda Ferhunde'nın öldürüldüğü yere ağaç dikildi ve dualar okundu.

DELİLLER FERHUNDE'NİN SUÇSUZLUĞUNU KANITLADI

Afganistan İçişleri Bakanı Nurulhak Ulumi de yazılı şekilde yaptığı izahatda, polisin yaptığı inceleme neticesinde Ferhunde'nin suçsuz olduğunun ispatlandığını duyurdu. Bakan Ulumi, olayla ilgili 11 insanın gözaltına alınmasının yanı paradigma bölgedeki polis noktalarında vazife oluşturan 13 polisin de görevlerinin askıya alındığını bildirdi.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×