Kölnlüler, İslam ve göçmen karşıtı afişleri söküyor

Aşırı sağcı Pro Köln partisi, Avrupa Parlamentosu (AP), belediye seçimleri ve uyum meclisi seçimleri olmak üzere üç seçimin bir arada yapılacağı 25 Mayıs öncesi, Köln sokaklarına yine çok sayıda cami, İslam ve yabancı karşıtı afişler...

Kölnlüler, İslam ve göçmen karşıtı afişleri söküyor
28 Nisan 2014 Pazartesi 20:23

Aşırı sağcı Pro Köln partisi, Avrupa Parlamentosu (AP), belediye seçimleri ve uyum meclisi seçimleri olmak üzere üç seçimin bir arada yapılacağı 25 Mayıs öncesi, Köln sokaklarına yine çok sayıda cami, İslam ve yabancı karşıtı afişler astı.

Köln’de inşa edilen camiye karşı 2008 yılında İslamlaşmaya Karşı Kongre düzenlemeye çalışan Pro Köln’e 50 bin kişiyle sokağa dökülerek geçit vermeyen Kölnlüler, bu defa da afişleri sökme faaliyetini başlattı. Kölnlüler, bu afişlerin insanları şiddete teşvik ettiğine dikkat çekerken, polis ise afiş toplamanın hukuki anlamda “hırsızlık” kategorisine girdiğine dikkat çekti.

Kölnlülerin “İçindeki öfkeyi dışarı çıkar” (Wut im Bauch, lass es raus) sloganını kullandığı bu eylem Alman basınında da geniş yankı buldu. Kölner Stadt Anzeiger gazetesine duygularını aktaran Bernhard Schorn, “Tek başına bu afişler bile beni öfkelendiriyor” diyerek, Äußere Kanalstrasse’deki on afişi neden söktüğüne açıklık getirdi.

Pro Köln 2008 yılından sonra eyalet çapında Pro NRW, Almanya çapında Pro Deutschland adı altında partileşmiş durumda ve Pro Köln, Köln Büyükşehir Belediye Meclisi’nde küçük de olsa bir grupla temsil ediliyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×