KKTC, Rum lider Anastasiadis'in müzakere masasını terk ettiğini doğruladı

KKTC Cumhurbaşkanlığı, Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'in önceki gün müzakere masasını terk ettiğini doğruladı. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Anastasiadis'in kendi görüşlerini Kıbrıs Türk tarafına empoze etmede...

KKTC, Rum lider Anastasiadis'in müzakere masasını terk ettiğini doğruladı
26 Temmuz 2014 Cumartesi 15:53

KKTC Cumhurbaşkanlığı, Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'in önceki gün müzakere masasını terk ettiğini doğruladı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Anastasiadis'in kendi görüşlerini Kıbrıs Türk tarafına empoze etmede başarılı olamayınca, asabi ve uygunsuz bir tutum içerisine girdiği belirtilerek, Rum liderin önceki gün gerçekleştirilen toplantıda, görüşmeler tamamlanmadan sinirlenerek masayı terk ettiği aktarıldı.

“MASADAN KAÇMIŞTIR”

Açıklamada özetle şu ifadeler yer aldı: "Görüşmede daha fazla ilerleme sağlanamamasının nedeni, Kıbrıs Rum liderinin sergilediği katı tutum ve diplomatik teamüllere uymayan, gerek Kıbrıs Türk tarafı gerekse Birleşmiş Milletler temsilcilerine, hatta kendi müzakere heyetine karşı bir saygısızlık teşkil eden davranışlarıdır. Bugüne kadar elde edilen yakınlaşmaları ve yerleşmiş BM parametrelerini kabul etmemekte ısrar eden, kendi görüşlerini Kıbrıs Türk tarafına empoze etmeye çalışan Sayın Anastasiades, bunu başaramayınca asabi, uygunsuz bir tutum içine girmiş, görüşmenin önemli bir bölümünü bu şekilde geçirdikten sonra, daha görüşme tamamlanmadan tek başına müzakere salonunu terk etmiş, yani masadan kaçmıştır.”

“DİPLOMASİDE ÇOK CİDDİ BİR AYIP”

Masadan saygısız bir tutum sergileyerek kaçmanın diplomaside çok ciddi bir ayıp olduğu vurgulanan açıklamada, “Bunu eğer Kıbrıs Türk tarafı yapsaydı acaba malum kişiler ve Rumları şımartan ülkeler ne diyecekti malumumuzdur.” ifadesine yer verildi.

“SİNEYE ÇEKMEK NİYETİNDE DEĞİLİZ"

“Şu bilinmelidir ki Türk tarafı olarak bu davranışı sineye çekmek niyetinde değiliz. Konuyu Birleşmiş Milletler başta olmak üzere diğer ilgili aktörlerle ele almaktayız. Daha ileri adımlar konusunda değerlendirmelerimiz sürüyor.” denilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun üzerinde en fazla durduğu konunun birlik ve beraberlik olduğu, o nedenle iç politika amaçlı bazı davranışlara yanıt verilmediği kaydedildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu tarafından yapılan açıklamada ayrıca, herkesin bu kritik aşamada iç siyasi mülahazaları bir kenara bırakıp, sorumluluk içinde hareket etmesi de istendi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×