KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu: (Kıbrıs sorunu) Bu yıl bir sonuca varılabilir

New York’ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüşen KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorununun bu yıl içerisinde çözüme kavuşabileceğini söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu: (Kıbrıs sorunu) Bu yıl bir sonuca varılabilir
22 Nisan 2014 Salı 04:28

New York’ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüşen KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorununun bu yıl içerisinde çözüme kavuşabileceğini söyledi.

Çözümün bu yıl içerisinde olabilmesi için kendileri gibi Rum tarafının da iyi niyetle hareket etmesi gerektiğine işaret eden Eroğlu, ‘‘Bizim masaya koyduğumuz bir tarih var, zamanlama programı var. Bunlar gerçekleşirse eğer dediğim gibi çözüme varmamak mümkün değildir. Mühim olan iyi niyetle müzakereleri sürdürüp her iki halkın kabul edebileceği bir anlaşmayı referanduma götürebilmektir’’ dedi. BM Genel Sekreteri’nin her zaman Kıbrıs sorununu gündeminde tuttuğunu belirten Eroğlu, son dönemlerde ABD’nin de adada sorunun çözümü için ciddi çaba sarf ettiğini dile getirdi. Kıbrıs’ta en kısa sürede çözüm için Ban’ın tarafları teşvik ettiğini belirten Eroğlu, ‘‘Biz de kısa bir zaman içerisinde, süreci uzatmadan müzakereleri olumlu bir sonuçla noktalama niyetinde olduğumuzu kendisi ile paylaşmış bulunuyoruz. Temennimiz kronikleşmiş bu sorunun tarafların iyi niyeti ile bu yıl içerisinde bir sonuca varılabilmesidir’’ diye konuştu. Ban ile buluşmasında doğalgaz konusunu görüşmediklerini aktaran Eroğlu, bunun Kıbrıs’taki her iki halkı da ilgilendiren bir konu olduğunu için muhatapları ile görüşeceklerini ifade etti.

BM öncülüğünde yürütülen Kıbrıs müzakerelerindeki son gelişmeleri değerlendirmek için geldiği New York’ta basının sorularını yanıtlayan Eroğlu, Genel Sekreter'in siyasi işlerden sorumlu Yardımcısı Jeffrey Feltman'ın da zaman zaman adaya geleceğini dile getirdi. New York'a Rum tarafını suçlamaya gelmediklerine dikkat çeken Eroğlu, artık karşılıklı suçlamanın değil bir neticenin çözümüne odaklanmanın zamanı geldiğini ifade etti. Çözümün gün geçtikçe daha da zorlaştığını kaydeden Eroğlu, uluslararası toplumun çözüm sürecinde ‘her iki tarafın da aynı oranda ihtiyaç duymasını’ sağlayacak şekilde bir sorumluluğu bulunduğunu söyledi.

Kıbrıslı Türklerin çözümü isteyen taraf olduğunu ancak onyıllardır ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüldüklerini kaydeden Eroğlu, 21. yüzyılda artık uluslararası toplumun bir parçası olmak istediklerini vurguladı. Kapsamlı bir çözüme hazır olduklarını yineleyen Eroğlu, ‘‘Ama bunu tek başımıza bulamayacağımıza göre, 'Zaten müzakereler devam ediyor' denilerek insanlarımızın görmezden gelinmesine, ayrımcılığa, izolasyon ve ambargolara maruz bırakılması kabul edilemezdir. Bunun net şekilde anlaşılmasını istiyoruz. Tüm samimiyetimle söylüyorum, biz bu çözümü yapmaya varız" dedi.

Müzakere masasında hep "taviz vermesi gereken tarafın Türk tarafı" olduğu anlayışının artık son bulmasını isteyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Sadece Türk tarafı verecek, Rum tarafı alacak anlayışı içerisinde müzakerelerin devam ettirileceği sanılırsa o zaman anlaşmaya varmanın zorluğu kendiliğinden ortaya çıkar" diye konuştu.

Rum lideri Nikos Anastasiadis'in Brüksel'de 2015 yılı sonunda Kıbrıs'ta bir anlaşma olabilir şeklindeki sözlerini de eleştiren Eroğlu, çözüm için daha fazla zaman kaybının kimseye bir fayda getirmeyeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Eroğlu, çözüm olmaması durumunda alternatiflerinin ne olduğunun sorulması üzerine de, "Şu anda müzakere masasındayız. Dolayısıyla alternatifleri düşünmek yanlış olur. Niyetimiz anlaşmadır" ifadelerini kullandı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×