Kerry : Hizbullah'ın 70 bin füzesi var

ABD Dışişleri Bakanı İran'ın Hizbullah'a 70 bin füze verdiğini iddia etti.

Kerry : Hizbullah'ın 70 bin füzesi var
23 Ocak 2016 Cumartesi 17:53

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "Hizbullah’ın, çoğu Şam üzerinden İran'dan gelen 70 bin veya 80 bin füzeye sahip olduğunu biliyoruz ve Körfez ülkelerinin bu konudaki endişesini paylaşıyoruz" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Suudi Arabistan'da mevkidaşı Adil el-Cubeyr ile görüştü. Başkent Riyad'daki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Kerry, "Hizbullah’ın, çoğu Şam üzerinden İran'dan gelen 70 bin veya 80 bin füzeye sahip olduğunu biliyoruz ve Körfez ülkelerinin bu konudaki endişesini paylaşıyoruz" diye konuştu.

ABD ile İran arasında nükleer program konusunda varılan antlaşmanın Körfez ülkelerinde oluşturduğu tedirginliği anladığını belirten Kerry, ABD ile Körfez ülkeleri arasında askeri ve istihbarat ile güvenlik eğitimi alanlarında çeşitli mutabakatların bulunduğunu hatırlattı. Kerry, söz konusu mutabakatların yanı sıra füze savunma sistemi üzerinde de çalışıldığını ifade etti.

Ülkesiyle Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üye ülkeleri arasında mevcut ilişkinin ortak çıkar ve savunma üzerine kurulu olduğunu vurgulayan Kerry, Körfez ülkelerinin, kendilerine yönelik herhangi bir tehdit karşısında ABD'nin yanlarında yer alacağı konusunda tereddüdü olmadığına inancını dile getirdi.

Kaynak:AA


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×