KDP koalisyon için Goran Hareketi ile anlaştı

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nde geçtiğimiz yıl Eylül ayında yapılan genel seçimlerin üzerinden 208 gün geçmesine rağmen hala koalisyon hükümeti kurulamadı.

KDP koalisyon için Goran Hareketi ile anlaştı
17 Nisan 2014 Perşembe 19:28

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nde geçtiğimiz yıl Eylül ayında yapılan genel seçimlerin üzerinden 208 gün geçmesine rağmen hala koalisyon hükümeti kurulamadı. Koalisyon hükümeti kurmak için seçimde birinci olan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) anmuhalefet Goran Hareketi ile prensipte anlaştı.

Hükümeti kurmakla görevlendirilen KDP, diğer muhalif gruplarla da görüşmeye deva ediyor. KDP bölgede geniş katılımlı koalisyon hükümeti istiyor. Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'nin evinde yapılan görüşmede söz konusu iki partinin el sıkıştığı ifade ediliyor. Parlamento başkanlığı ve bazı bakan yardımcığı koltuğunun Değişim Hareketi'ne verildiği kaydedildi. Seçim yasasına göre koalisyon hükümeti için 57 sandalye gerekiyor. Önceki koalisyon ortakları KDP ve Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) sandalye sayısı 54 olduğundan söz konusu iki parti koalisyon kuramadı.
Seçimlerde KDP 38, Goran Hareketi 24, KYB ise 18 milletvekili çıkarmıştı. KDP ve Goran Hareketi'nin toplam sandalye sayısı 62.

Seçimde İslami Birlik Partisi (Yekgırtu) 10 sandalye, İslam Toplumu Partisi (Komela) 6 sandalye, İslami Hareket (Bızotnava), Sosyal Demokratlar, Araste ve Azadi birer sandalye kazanmıştı. Toplam 111 sandalyeli parlamentoda, azınlıklar 11 milletvekili ile temsil edilecek.


    

    

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×