Kazakistan’ın parlayan yıldızı: Aktav

Kazakistan’ın batısındaki Mangıstau Eyalati sınırları içinde yer alan Aktav şehri, geleceğin turizm ve ticaret merkezi olmaya aday. Hazar Denizi’ne de kıyısı olan Aktav, Kazakistan'ın Türkmenistan, İran ve Karakalpakistan’a açılan...

Kazakistan’ın parlayan yıldızı: Aktav
10 Temmuz 2014 Perşembe 11:28

Kazakistan’ın batısındaki Mangıstau Eyalati sınırları içinde yer alan Aktav şehri, geleceğin turizm ve ticaret merkezi olmaya aday. Hazar Denizi’ne de kıyısı olan Aktav, Kazakistan'ın Türkmenistan, İran ve Karakalpakistan’a açılan kapısı. Yumuşak iklimi ve temiz deniziyle turistlerin dikkatini çeken Aktav’a yabancı yatırımcılar akın ediyor. Dünyanın önde gelen otelleri, şehirde boy göstermeye çoktan başlamış.

Bu arada Türk vatandaşlarına daha iyi hizmet vermek için Türkiye çok yakın zamanda şehirde başkonsolosluk açtı.

Aktav’da 40 yıldır yaşadığını ve bağımsızlıktan sonra yirmi yıl içerisinde şehirde büyük değişikliklerin olduğunu söyleyen Kazakistan vatandaşı Aman Karsayev, şehirde petrol üretiminden başka da son zamanlarda turizme büyük önem verildiğini, ve bu anlamda büyük dinlenme tesislerinin açıldığını kaydetti.

Şehir liman taşımacılığı açısından da bölgede kilit rol oynuyor. Zengin petrol sahalarına sahip Kazakistan’ın ürettiği petrolün yüzde 80'i Aktav limanından ihraç ediliyor. Liman, Kazakistan’ın tek uluslararası limanı olma özelliğini de taşıyor. Geçen yılki verilere göre Aktav limanından 12 milyon ton yük taşındı. Kazakistan hükümeti limanın kapasitesini artırmak maksadıyla Singapur’un IPD firması ile vardıkları anlaşma çerçevesinde Aktav limanını genişletmek ve kapasitesini artırmak maksadıyla 3 kuru yük terminalinin inşaa edilecek. Bunun yanında bölgede büyük yatırımları bulunan İtalyan Eni şirketi ise Kazakistan’ın KazMunayGaz petrol şirketi ile ortaklaşa yeni bir liman inşaa edecek.

Hazar Denzi üzerinden Rusya’nın Astrahan şehrine ve oradan da Don-Volga kanalı vasıtasıyla Karadeniz'e taşınan yükler böylece dünya pazarına ulaşmış oluyor. Hazar Denizi bölge taşımacılığında oldukça stratejik bir öneme sahip. Geçen yıl Kazakistan-Türkmenistan kısmı tamamlanan Kazakistan-Türkmenistan ve İran’ı birbirine bağlayacak demiryolu ile Basra Körfezi’ne çıkmayı hedefleyen Kazakistan, ürettiği sadece petrolü değil buğdayı da bu yol üzerinden dünyaya pazarlayabilecek.

Kuru yük, demir ve petrolün taşındığı limanda hali hazırda 300'e yakın gemi kayıtlı bulunuyor. Aktav-Bakü arasında ise düzenli feribot seferleri yapılıyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×