Jean-Marc Ayrault, Halep'teki saldırıların sona ermesini istedi

"Rejime destek veren Rusya ve İran'a bu çıkmaza yol açan stratejiye son vermeleri çağrısında bulunuyorum. Aksi takdirde Halep'te işlenen savaş suçlarının ortağı olacaklar"

Jean-Marc Ayrault, Halep'teki saldırıların sona ermesini istedi
26 Eylül 2016 Pazartesi 12:13

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Halep'teki saldırıların sona ermesi için girişimde bulunmamaları halinde Rusya ve İran'ın, "bölgede işlenen savaş suçlarının ortağı olacaklarını" söyledi.

Ayrault, yaptığı yazılı açıklamada, Fransa, ABD ve İngiltere'nin girişimiyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) konuyla ilgili acil toplandığını hatırlatttı.

Esed rejiminin bölgede çatışmayı şiddetlendirme yolunu seçtiğini belirten Ayrault, "Oysa herkes Suriye'de siyasi çözümden başka bir yol olmadığını biliyor. Rejime destek veren Rusya ve İran'a bu çıkmaza yol açan stratejiye son vermeleri çağrısında bulunuyorum. Aksi takdirde Halep'te işlenen savaş suçlarının ortağı olacaklar." ifadelerini kullandı.

Ayrault, BMGK'daki toplantıda Halep'te sivilleri tehdit eden çatışmaların sona ermesi için gerekli perspektifin oluşturulması ve bölgeye insani yardımların ulaştırılmasının sağlanması gerektiğini vurguladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×