İsrail'de Ortalık Toz Duman!

İsrail'de Etiyopya asıllı yahudilerin başlattığı protesto gösterileri artarak devam ederken, bir taraftan da koalisyon hükümeti kurması için Netanyahu'ya verilen süre doluyor.

İsrail'de Ortalık Toz Duman!
05 Mayıs 2015 Salı 10:54

İsrail'de sokak ve siyaset karıştı
 
Etiyopya asıllı yahudilerin polis şiddeti ve ırkçılığı protesto eden gösterileri gittikçe yoğunlaşırken, siyaset alanındaki koalisyon belirsizliği de İsrail'in başını sıkıntıya düşürmüş durumda.
 
Gösteriler Artarak Devam Ediyor
 
Etiyopya asıllı bir grup Yahudi, akşam saatlerinde şehir merkezinde yürüyüş yaptı. Polis şiddetini ve devletin "ırkçı uygulamalarına" tepki göstermek amacıyla düzenlenen yürüyüş polisin yoğun güvenlik önlemi altında gerçekleşti.
 
Etiyopya asıllı bir İsrail askerinin, polis tarafından dövülme videosunun ortaya çıkmasının ardından ülkede tansiyon yükselmişti. Binlerce Etiyopya asıllı Yahudi, önceki gün Tel Aviv'deki Azrieli Kulesi yakınlarında gösteri düzenlemiş, bazı ana yolları kapatmıştı. Polisin müdahale ettiği gösteride, 23’ü polis 46 kişi yaralanmış, 26 eylemci gözaltına alınmıştı.
 
Netanyahu Açıklama Yaptı
 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Etiyopya Yahudilerine ırkçılık yapıldığı iddiaları ile ilgili olarak, "Irkçılığa ve ayrımcılığa karşı her şekilde ve her platformda mücadele etmeliyiz" diyerek, "Etiyopya asıllı İsraillilerin her açıdan İsrailli olduklarını anlamak zorundayız" ifadelerini kullandı.
 
Siyasette de İşler Karışık
 
 İsrail’de koalisyon hükümeti kurması için Likud Partisi lideri ve Başbakan Binyamin Netanyahu'ya tanınan süre yarın doluyor.
 
İsrail’de hükümeti kurmak için gerekli olan milletvekili desteğinin 61 olması, yeni koalisyonun geleceği hakkında soru işaretlerini beraberinde getirdi. Netanyahu hükümetinin gerekli çoğunluğu tam sınırda yakalaması beklenirken, bu durum koalisyonun siyasi çalkantılara açık olacağı değerlendirmelerine sebep oldu.
 
Yeni Koalisyon Ortağı Aşırı Sağçı Saş
 
Bu arada İsrail'de sağcı Şas Partisi'nin, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun liderliğindeki Likud partisi ile yeni hükümette yer alma konusunda anlaşma imzaladığı bildirildi.
Yeni kurulacak hükümette Ekonomi ile Din İşleri Bakanlığı'nın Şas'a verileceği ileri sürüldü.
 
Koalisyondaki 3. Parti
 
Böylece Kulanu (Hepimiz) ve Birleşik Tora Yahudiliği partilerinden sonra Şas'ın, Netanyahu başkanlığında kurulacak yeni hükümette yer almak için resmen anlaşan 3'üncü parti olduğu ifade ediliyor. 
 
Koltukçu Liberman İstifa Etmişti
 
Türkiye'de koltuk kriziyle tanınan İsrail Dışişleri Bakanı Liberman, istifa ettiğini ve yeni kurulan hükümette yer almayacağını açıklamıştı.Netanyahu'nun koalisyonu kurmak için 6 Mayıs'a kadar süresi bulunuyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×