İspanya basını: Erdoğan otoriter eğilimini sandıkta onaylattı

İspanyol basını, Türkiye'de dün gerçekleşen yerel seçimlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın protestolara, yolsuzluk iddialarına ve otoriter eğilimlerine rağmen yine başarı kazandığını yazdı.

İspanya basını: Erdoğan otoriter eğilimini sandıkta onaylattı
31 Mart 2014 Pazartesi 12:28

İspanyol basını, Türkiye'de dün gerçekleşen yerel seçimlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın protestolara, yolsuzluk iddialarına ve otoriter eğilimlerine rağmen yine başarı kazandığını yazdı. Ülkenin en çok satan gazetesi El Pais, ilk sonuçların açıklanmasının ardından “Erdoğan otoriter eğilimini sandıkta onaylattı” başlığını attı.

El Pais, Başbakan Erdoğan’ın yolsuzluk iddialarının önüne geçmek için sosyal medyayı yasakladığını ve vatandaşların protestolarına sırt çevirdiğini hatırlatarak, bu seçimdeki başarısının partililer tarafından aklandıkları şeklinde görülebileceğini yazdı.

El Mundo gazetesi de, “Erdoğan belediyelerde önemli bir başarıyla iktidarını korudu” dedi.

İspanya devlet ajansı EFE, “Erdoğan ve Türk hükümeti belediye sınavlarını geçti” başlığını tercih etti. Erdoğan’ın protestolara, yolsuzluk iddialarına ve otoriter eğilimlerine rağmen zafer kazandığını kaydeden ajans, yolsuzluk iddialarıyla ilgili internete düşen kayıtların sıradan insanlara ulaşmadığına dikkat çekti.

Europa Press ajansı, “Erdoğan, AKP’nin başarısından sonra ‘yeni Türkiye’nin zaferini ilan etti’” dedi.
Ajans, bu yerel seçimlerin en son yaşanan gösteriler ve sosyal medyanın yasaklanmasıyla çok eleştiri alan Erdoğan için plebisit olarak görüldüğünü aktardı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×