IŞİD'in kontrolüne geçen Musul’da halk şehri terk ediyor

Terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Musul’un kontrolünü ele geçirmesiyle halk, şehiri terk etmeye başladı. Musul’da uygulanan sokağa çıkma yasağına aldırış etmeyen halk, bir an evvel güvenli bir yerleşim alanına gitmek...

IŞİD'in kontrolüne geçen Musul’da halk şehri terk ediyor
10 Haziran 2014 Salı 17:38

Terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Musul’un kontrolünü ele geçirmesiyle halk, şehiri terk etmeye başladı. Musul’da uygulanan sokağa çıkma yasağına aldırış etmeyen halk, bir an evvel güvenli bir yerleşim alanına gitmek için yollara düştü. Şehri terk eden binlerce kişi, Erbil- Musul sınırına akın etti. Erbil şehrinin girişindeki polis kontrol noktasında toplanan Musul halkını Peşmerge kuvvetleri, işlemlerden sonra kontrollü olarak şehre alıyor.

Cihan Haber Ajansı'na(Cihan) konuşan ve ismini vermek istemeyen Musullu bir Arap, Irak güvenlik güçlerinin kendilerini bırakıp şehirden kaçtıklarını iddia etti. Kendilerini güvenli bir şekilde bölgeden çıkaran Perşmerge güçlerine teşekkür eden Musullu Arap, “Bize ağır silahlar vermediler ki kendimizi savunalım. Hükümet bizi korumasız bıraktı. Askerler kaçtı gitti. Biz orada mahsur kaldık. Erbil'e sığınmak zorunda kaldık”dedi.

Terör örgütü IŞİD militanlarının, kentin tamamının kontrolünü ele geçirmek için güvenlik güçleriyle çatışmayı sürdürdüğü belirtildi.

KERKÜK'TE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

IŞİD militanlarının Musul'u ele geçirmesi üzerine bugün acil olarak toplanan Kerkük İl Meclisi çeşitli kararlar aldı. Meclis, saldırının kendi bölgelerine sıçramaması için alınacak önlemleri görüştü. Toplantıda ayrıca güvenlik güçlerine tam destek kararı çıktı.

Bu arada Kerkük Valiliği Güvenlik Komisyonu tarafından sokağa çıkma yasağı kararı alındı. Buna göre Kerkük'lüler gece 23.00 ile 04.00 arasında sokağa çıkamayacak.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×