Hong Kong'da bağımsızlık karşıtı gösteriye 30 bin kişi atandı

Bağımsızlık karşıtı gösteriye yaklaşık 30 bin civarında kişi katıldı

Hong Kong'da bağımsızlık karşıtı gösteriye 30 bin kişi atandı
14 Kasım 2016 Pazartesi 09:54

Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi’nde binlerce kişi, bağımsızlık karşıtı gösteri düzenledi.

"South China Morning Post" gazetesindeki habere göre, bağımsızlık yanlısı iki milletvekilinin Hong Kong Yasama Konseyinde yemin krizine neden olması ve konseyin işleyişini engellemesi üzerine duruma müdahale eden Çin'e destek vermek için düzenlenen gösteriye yaklaşık 30 bin kişi katıldı.
Bölgede son yıllarda yapılan en büyük protestolardan biri olan gösteride, "tek ülke, iki sistem”
politikasını ve Çin’in müdahalesini destekleyen, bağımsızlığa karşı çıkan sloganlar atıldı.

Çin, geçen hafta Hong Kong Yasama Konseyinde çıkan yemin krizinin ardından Hong Kong Temel Kanunu’nun 104. maddesine şerh düşmüştü. Buna göre, yemin metninde yer almayan kelimeleri kasıtlı şekilde kullanan milletvekili adayının yemini geçersiz sayılacak ve söz konusu kişi, Temel Kanun'da belirlenen kamu görevinden de men edilecek.

Bağımsızlık yanlısı milletvekilleri Yau Wai-Ching ve Leung Chung-hang'in, 2 Kasım'daki yemin töreninde metne bağlı kalmaması ve Çin'e hakaret etmesi üzerine Yasama Konseyinde çıkan arbedede 6 güvenlik görevlisi yaralanmıştı. Kolluk kuvvetlerinin konsey salonuna girmesi üzerine oturuma ara verilmişti.

Hong Kong'daki demokrasi ve özgürlük yanlıları, Pekin'in Hong Kong üzerinde siyasi baskıyı artırdığını ileri sürerek iki yıl önce "Şemsiye" adı altında kitlesel eylemler düzenlemişti.

Hong Kong, 1898'de imzalanan "kira sözleşmesiyle" uzun yıllar İngiltere hakimiyetinde kaldıktan sonra 1997'de Çin'e devredilmişti. İmzalanan ortak deklarasyon çerçevesinde Hong Kong'a, 2047 yılına kadar Çin'e sadece dış politika ve savunma gibi alanlarda bağlı kalarak "tek ülke, iki sistem" politikasıyla idari bağımsızlığını ve yapısını koruma hakkı tanınmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×