Hindistan, Amerikalı diplomatların ensesinde

Hindistan hükümeti Amerika Birleşik Devletleri Polisinin bir diplomatını tutuklayıp kefaletle salıvermesi sonrası ABD’den özür ve salıverme talebine cevap alamaması üzerine Yeni Delhi’deki ABD diplomatlarına yaptırımları artırma kararı aldı.

Hindistan, Amerikalı diplomatların ensesinde
08 Ocak 2014 Çarşamba 13:53

Hindistan hükümeti Amerika Birleşik Devletleri Polisinin bir diplomatını tutuklayıp kefaletle salıvermesi sonrası ABD’den özür ve salıverme talebine cevap alamaması üzerine Yeni Delhi’deki ABD diplomatlarına yaptırımları artırma kararı aldı.

12 Aralık’ta Hindistan’ın Newyork Büyükelçiliğinde 2 numara olan Devyani Khobragade isimli bayan diplomatın sokak ortasında kelepçelenip adi suçlularla aynı nezarete atılması ve sonrasında 250 bin dolar kefaletle salıverilmesi Hindistan ve ABD arasında diplomatik krize yol açmıştı.

Diplomatların dokunulmazlıkları olduğunu savunan Yeni Delhi ABD Dışişlerini bunu uygulamamakla suçlarken aynı ile muamele yaparak Yeni Delhi’deki ABD elçiliğindeki diplomatları suça karışmaları halinde tutuklamakla tehdit etti. ABD tarafı ise Khobragade’nin tam dokunulmazlığı olamadığı ve vize işlemlerinde usulsüzlük ve haksız işçi çalıştırmakla suçlayarak bayan diplomatın tutuklandığını savunarak özür dilemeyi reddediyor.

Aradan geçen 1 aylık süre zarfında ABD tarafından gelen açıklamalardan tatmin olmayan Hindistan hükümeti önce Yeni Delhi’deki ABD elçiği çevresindeki üst düzey korumayı kaldırdı. Daha sonra ABDli diplomatların hava alanı kartlarını ve vergisiz eşya sokma haklarını kaldıran Hindistan en son ABD elçiliği içindeki havuzlu tenis kortlu barlı kulübü kapattığın açıkladı. Dahası herhangi bir ABDli diplomat trafik kurallarına dahi uymazsa cezalandırılacak. Hindistan’ın son adımı ile Yeni Delhi hükümeti Hindistan’daki bütün ABD devlet temsilciliği ve okullarına girecek malzemelerden vergi alacak.

Hindistan ile ABD arasındaki bu gelişmelerden sonra Khobragade’yi BM temsilciğine atayan Hindistan halen Newyork’ta diplomatik dokunulmazlığının onaylanmasını bekliyor. ABD tarafı ise Khobragade’nin hakkındaki davanın görüleceğini duyurmuştu.

Hintli diplomatın 15 yıl kadar hapisle yargılanacağı davanın açılmasına neden olan olay şöyle gelişti: 23 Haziran 2013’te Khobragade’nin Hindistan’dan getirdiği hizmetçisi Sangeeta Richard eve gelmedi. Daha sonra Khobragade hakkında belgede usulsüzlük ve maaşını ödemediği gerekçesi ile şikayetçi olduğu anlaşılan Richard’ın Hint pasaportu iptal edildi. Hakkında Delhi’de bir mahkemede dava açılan Richard ABD makamlarından istendi ancak bu kabul görmedi. 12 Aralık 2013’te Devyani Khobragade çocuğunu okula bıraktıktan sonra sokak ortasında kelepçelenerek gözaltına alındı ve adi suçluların olduğu bir nezarethanede bir süre kaldı. Khobragade daha sonra Hindistan Büyükelçiği tarafından 250 bin dolar kefalet ödenerek ABD makamlarınca serbest bırakıldı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×